تعلل عجیب وزارت ورزش برای یک انتخاب/ سنگ پیش پای انتخابات کمیته!

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، احیای فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان و آغاز به کار دوباره آن مسئله‌ای برای امروز و دیروز نیست طوری که مصوبه آن ماه‌هاست که در وزارت ورزش خاک می‌خورد و حتی جابه‌جایی دولت و تصدی این وزارتخانه توسط وزیر جدید هم غبار آن را نگرفته است.

این در حالی است که طی دو سه سال گذشته برای این فدراسیون و از سرگیری فعالیت‌هایش رفت و آمدهای زیادی شد و وعده‌هایی هم مطرح شد اما نتیجه و خروجی آنها به اندازه سر و صدای‌شان نبود طوری که امروز نه جایگاه این فدراسیون در ورزش ایران و کشورهای مسلمان مشخص است و نه مدیریتی برای آن تعریف شده ضمن اینکه مصوبه‌ای هم برای پیشبرد برنامه‌ها و اهدافش ندارد.

همه اینها در حالی است که وقتی ۲۰ مردادماه ۹۷ احیای فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان تصویب شد اینگونه مقرر شد که اقدامات قانونی و اجرایی برای احیای فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان «به سرعت» انجام شود اما بعد از ۴۱ ماه این فدراسیون و موقعیتش نه تنها پیشرفتی نداشته بلکه با پسرفت هم مواجه شده است.

فدراسیونی که مصوبه دارد اما مسئول ندارد

اینکه بعد از نشست مشترک چهار سال پیش وزیر وقت ورزش و معاونانش با رئیس و دبیر کمیته ملی المپیک و تصویب احیای فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان در رابطه با این فدراسیون و فعالیت‌هایش چه اقداماتی انجام شد، از مواردی است که خبرگزاری مهر در مطالب مختلف با موضوعات «انتخاب سرپرست»، «سخت پسندی در انتخاب دفتر کار»، «مشکلات استقرار در ساختمان با سنگ اندازی گلف» و «حرکت‌های رو به جلو انجام شده برای آغاز به کار» و … به آنها پرداخت.

واقعیت فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان اما بعد از این مدت و همه رفت و آمدهای انجام شده به خاطر آن، چیزی است که امروز شاهد هستیم یعنی فدراسیونی که فقط نامی از آن در ورزش ایران وجود دارد بدون هیچ‌گونه ماهیتی به خصوص که سرپرست منتخب برای آن هم ماه‌هاست استعفا داده است.

الهه عرب عامری سرپرست فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان بود که پنج ماه پس از مصوبه احیای این فدراسیون، حکم سرپرستی‌اش را از مسعود سلطانی فر وزیر وقت ورزش گرفت اما وی که به خاطر چندشغله بودن انتقاداتی هم به انتصابش وارد بود، اقدامات نصف و نیمه‌ای در رابطه با مسئولیتش و ماموریت‌هایی که برای آن داشت، انجام داد و در نهایت هم خود را از ادامه همکاری معاف کرد و استعفا داد.

عرب عامری در روزهای پایانی حضور مسعود سلطانی فر در وزارت ورزش اعلام کناره‌گیری کرد در حالی که ابتدایی‌ترین و ضروری‌ترین اقدامات برای احیای فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان هنوز انجام نشده بود یعنی مهیا کردن شرایط برای انتخابات دوباره و تعیین هیات مدیره جدید و …

تعلل عجیب وزارت ورزش

فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان سال ۸۹ بعد از دو دهه فعالیت به دلایل نامشخص تعطیل و فعالیت‌های آن لغو شد با این حال مسئولان ورزش کشور مردادماه سال ۹۷ با هدف گسترش تقویت و هویت بخشی ورزش زنان مسلمان با حفظ حدود فرهنگی و شرعی رای به احیای آن دادند.

البته اینکه «فدراسیون بین‌المللی زنان چه باری را از دوش ورزش بر خواهد داشت؟» همچنان مهمترین سوال پیرامون این فدراسیون و فعالیت‌هایش است اما به هر حال آغاز به کار دوباره آن تصویب شده و مصوبه آن هم در وزارت ورزش است با این حال و با وجود شرایط مبهم و بلاتکلیفی که دارد هیچ اقدام عاجلی در رابطه با آن و تعیین تکلیفش انجام نشده است.

این در حالی است که نماینده فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان یکی از اعضای مجمع کمیته ملی المپیک است که قاعدتاً باید در انتخابات ۱۷ اسفندماه این کمیته شرکت داشته باشد. قطعاً غیبت او برگزاری سلامت این انتخابات را مختل می‌کند با این وجود هم وزارت ورزش تا به امروز گرایشی به این فدراسیون و سر و سامان دادن به آن نشان نداده است.

معاون هنوز مسلط نشده است

طاهره طاهریان نایب رئیس کمیته ملی المپیک یکی از افراد دغدغه مند در رابطه با فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان و راه اندازی دوباره این فدراسیون است اما در عین حال تاکید دارد که تصمیم‌گیری در رابطه با آن باید توسط وزارت ورزش انجام شود.

وی که در مدت زمان فعالیت بیست ساله فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان مسلمان در ایران، نایب رئیس و دبیرکلی این فدراسیون را هم عهده دار بود، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از آغاز به کار دوباره این فدراسیون استقبال می‌کنم به خصوص که متقاضی جهانی هم دارد و می‌تواند در شرایط فعلی هم کمک حال ورزش زنان و توسعه بیشتر آن باشد اما اینکه چه تصمیمی برای این فدراسیون گرفته شود در حوزه اختیارات وزارت ورزش است. سه سال پیش هم وزیر ورزش حکم سرپرست قبلی (الله عرب عامری) را صادر کرد.

این در حالی است که مریم کاظمی پور معاون امور بانوان وزارت ورزش حاضر به پاسخگویی در این زمینه نیست. خبرنگار مهر برای پیگیری وضعیت فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان و برنامه وزارت ورزش برای آنکه قاعدتاً معانت بانوان باید در جریانش باشد چندبار با متصدی این معاونت تماس گرفت اما وی با وجود اطلاع از موضوع گفتگو حاضر به صحبت نشد.

در هر صورت اینکه وزارت ورزش موظف است ورود لازم را به پرونده قدیمی فدراسیون بین‌المللی ورزش زنان داشته باشد، این فدراسیون و نامش یا باید برای همیشه از صفحه ورزش ایران پاک شود و اینگونه نام نماینده آن هم از مجمع کمیته ملی المپیک خارج شود یا اینکه برای مدیریت آن تصمیم قطعی گرفته شود تا هم ابهامات پیرامون وضعیتش برطرف شود و زودتر آغاز به کار کند و هم یکی از سنگ‌های پیش پای کمیته المپیک برای برگزاری انتخاباتش برداشته شود.

تعلل عجیب وزارت ورزش برای یک انتخاب/ سنگ پیش پای انتخابات کمیته!