درودگر: قراردادهایی که در چارچوب سقف قرارداد نباشد ثبت نمی‌شود/ بازیکنان با این قانون ضرر نمی‌کنند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، صادق درودگر روز جمعه در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی ورزش و مردم درباره تعیین سقف قرارداد برای بازیکنان لیگ برتری اظهار داشت:‌ محدودیت‌ها برای سقف قرارداد بازیکنان خارجی به دلیل احساس خطر در فوتبال است. به عنوان مثال به یکباره ارقامی برای بازیکنان مطرح می‌شود که غیرقابل تصور است. در برهه‌ای ۴۵ میلیون یورو پرونده انضباطی در فیفا داشتیم و به همین خاطر ورود بازیکن خارجی در لیگ را محدود کردیم.

وی خاطرنشان کرد: آن روز خیلی‌ها انتقاد کردند و گفتند علت افزایش ناگهانی قیمت بازیکنان محدودیت ورود بازیکنان خارجی به کشور است. خیلی شجاعانه و مسئولانه ایستادگی کردیم تا این کار انجام شد، چون عزت و سربلندی و آبروی کشورمان در فوتبال مطرح بود. هر پرونده‌ای از کشورمان به فیفا می‌رفت بدون اینکه آن را باز کنند رأی به شکست ما می‌دادند.  با استقبال و تقاضای بیش از حد باشگاه‌ها مواجه شدیم. چارچوبی گذاشتیم و گفتیم برای اینکه کیفیت لیگ حفظ شود بازیکنان باید با شاخصه‌هایی مانند تعداد بازی ملی یا باشگاهی وارد کشور شوند. بخشی از محدودیت برداشته شد بعد از آن هم به دلیل رعایت نکردن برخی موارد، مسائلی پیش آمد و جدول لیگ تغییر کرد. الان هم محدودیت بازیکن خارجی نداریم اما قیمت بازیکنان سه برابر شده است. این مسأله نیازمند یک بررسی همه‌جانبه است.

عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ درباره ضمانت اجرایی سقف قراردادها گفت:‌  اکنون شرایط ویژه‌ای داریم و قانون پولشویی در کشور ما جاری شده و دیگر مسائلی مانند دادن فولاد یا ماشین و … را نداریم. ضمن اینکه ۲ باشگاه بزرگ کشورمان در بورس هستند. تمام قراردادها به صورت شفاف در سایت کدال قرار می‌گیرد. سهامداران باید از وضعیت نقل و انتقالات مطلع شوند. این مسأله به ما برای انجام این کار کمک می‌کند. همچنین تلاش داریم با کمک میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون، مکاتباتی با وزارت‌های صمت، نفت و ورزش داشته باشیم تا با حمایت آنها بازار را کنترل کنیم. در ۲۰ سال گذشته پروسه‌ای داشتیم که به سه دوره تقسیم می‌شود. در یک دوره هر مدیری می‌آمد قرارداد را می‌بست و مثل مهریه می‌گفت قرارداد را که داده و که گرفته! بعد یک دوره کنترلی بود که گفتند باید برای صدور مجوز حرفه‌ای تمام آمار و ارقام و مسائل مالی باشگاه‌ها بروز در سامانه AFC قرار بگیرد. آنجا با محدودیت مواجه شدیم. کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال تلاش کرد بدهی‌ها را به حداقل برساند و شفاف‌تر کند تا باشگاه‌ها موظف شوند پول بازیکنان را بدهند. الان در دوره سومی قرار داریم که شفافیت است. علاقه دارم همه چیز در آینه باشد تا همه مردم ببینند. باید بیاییم قراردادها را نشان بدهیم. مانند خیلی از کشورهای دنیا که وقتی کسی قراردادی می‌بندد به صورت واضح بگویند چقدر است. باشگاه‌ها اینقدر پول گرفته‌اند یا پرداخت کرده‌اند یا بگویند چه درآمدی از فروش پیراهن داشتند.

وی درباره اینکه تا به اینجا سقف قرارداد رعایت شده است یا خیر بیان داشت: نامه را از سازمان لیگ به فدراسیون فوتبال ارسال کردیم. سرپرست فدراسیون فوتبال از مجمع قبل این اختیار را گرفته که تمام مصوبات را ابلاغ کند، پس از تأیید او به باشگاه‌ها ابلاغ می‌شود. محدودیت‌هایی در نظر گرفتیم و البته سقف قرارداد بازیکنان ملی بالاتر است. بازیکنان ضرر نمی‌کنند چون می‌توانند همه پول‌شان را بگیرند. اگر این روند ادامه داشته باشد همه باشگاه‌ها ورشکسته می‌شوند و بازیکنان هر رقمی ببندند نمی‌توانند بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد بگیرند اما اگر رقم منطقی باشد می‌توانند کامل، قراردادشان را بگیرند. قراردادهایی که در چارچوب مصوبه هیئت رئیسه نباشد ثبت نخواهد شد. اگر هم قرارداد بسته شده در چارچوب مصوبه هیئت‌ رئیسه که فدراسیون فوتبال باید تأیید کند، ثبت خواهد شد.

وی درباره اینکه به نظر می‌رسد نصف بیشتر قراردادها ثبت نخواهند شد، گفت:‌ این در چارچوب وظایف دستگاه‌های نظارتی است. ما قوانینی را می‌گذاریم و پیگیری می‌کنیم اما ضابط قضایی نیستیم. همه این‌ها را به نهادهای نظارتی اطلاع می‌دهیم.

درودگر در پایان درباره اینکه قبلا همه تجربه سقف قرارداد بوده و خیلی‌ها رعایت نکردند، یادآور شد:‌ اگر در این زمینه مستنداتی داشته باشیم می‌توانیم برخورد کنیم. با طرح اینکه بازیکنی ۳۰ یا ۵۰ میلیارد گرفته نمی‌توانم به کمیته اخلاق یا انضباطی مراجعه کنم. باید مستنداتی داشته باشم. الان خوشبختانه قانون پولشویی در کشور اجرا می‌شود. تمام نقل و انتقالات در سیستم شاپرک ثبت و ضبط می‌شوند. شاید بیش از نیمی از باشگاه‌های ما صنعتی و در بورس هستند. موظفند تمام اطلاعات را به سهامداران بدهند و باید اطلاعات را به صورت شفاف اعلام کنند. ذی‌حساب مالی توسط سازمان خصوصی‌سازی و بورس ممیزی می‌شود. ما همه کارها را انجام دادیم و امیدواریم به ما کمک شود.

درودگر: قراردادهایی که در چارچوب سقف قرارداد نباشد ثبت نمی‌شود/ بازیکنان با این قانون ضرر نمی‌کنند