آخرین وضعیت راه‌ها| بارش شدید برف در جاده‌های شمال/ انسداد ۱۸ محور اصلی

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا؛ بنابر آخرین وضعیت جوی محورهای مواصلاتی کشور، در زمان حاضر در برخی از محورهای استان‌های گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، قم، مرکزی، همدان، زنجان، قزوین، البرز، تهران و مازندران شاهد بارش برف و باران هستیم همچنین محورهای شمالی دارای بارش برف شدید هستند.

محورهای مسدود اصلی:

1. محور چالوس و آزادراه تهران ـ شمال

2. دهگلان ـ حسین‌آباد

3. آزادراه خرم‌آباد ـ پل زال (باند غربی)

4. سقز ـ مریوان

5. رودبار ـ ایرانشهر

6. ریگان ـ ایرانشهر

7. اسالم ـ خلخال

8. سقز ـ بانه

9. سنندج ـ دهگلان

10. سنندج ـ کامیاران

11. سنندج ـ مریوان

12. بیجار ـ دیواندره

13. کبودرآهنگ ـ زنجان

14. اراک ـ بروجرد

15. کنارگذر شمالی اراک

16. پیرانشهر ـ تمرچین

17. کیاسر ـ سمنان

18. کیاسر ـ دامغان

محدودیت تردد با تغییر مسیر:

1. محور دالکی ـ برازجان تا اطلاع بعدی مسدود است و تردد از مسیر جایگزین کمربندی قدیم ـ برازجان انجام می‌شود.

2. محور بندرخمیر ـ بندرلنگه تا اطلاع بعدی مسدود است و تردد از مسیر جایگزین بندرخمیر ـ دژگان ـ بندرلنگه انجام می‌شود.

3. محور بندرخمیر ـ بندرعباس تا اطلاع بعدی مسدود است و تردد از مسیر جایگزین سه‌راهی گچین ـ سه‌راهی منبع آب انجام می‌شود.

هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی، تداوم بارندگی‌ها، وزش باد شدید و برودت هوا وضعیت متفاوت و خاصی را برای سفرهای بین‌شهری ایجاد کرده است.

در استانهای جنوب شرقی کشور شدت وزش باد بیشتر و علاوه بر بارندگی‌ها باعث بروز پدیده گرد و غبار در جاده‌ها شده است، در جاده‌های ساحلی این استانها احتمال وقوع سیلاب‌های محلی وجود دارد.

این سامانه بارش تا ابتدای روز شنبه هفته آتی ادامه دارد و پس از آن برودت هوا پدیده غالب در جاده‌ها است که احتمال یخ‌زدگی و لغزندگی جاده‌های کوهستانی را افزایش می‌دهد.

پلیس راهور از هموطنانی که نیاز به سفر ضروری دارند، خواسته است آمادگی لازم برای رانندگی در شرایط بارندگی را داشته باشند.

وزش باد شدید و بروز پدیده مه در جاده‌ها بر میدان دید رانندگان تأثیر منفی می‌گذارد و باعث کاهش دید می‌شود؛ رانندگان در این وضعیت ضمن کاهش سرعت در رانندگی باید از چراغ روشن حین تردد به‌منظور دیده شدن و پیشگیری از تصادف اقدام کنند.

کاهش شدید دما موجب بروز لغزندگی در جاده‌های کوهستانی می‌شود و رانندگی بدون در نظر گرفتن سرعت مطمئنه احتمال واژگونی و تصادفات جلو به عقب را افزایش می‌دهد.

مطمئناً در این شرایط برای رانندگی در جاده‌ها  همراه داشتن تجهیزات زمستانی از قبیل زنجیر چرخ در خودرو الزامی است.

در ایام بارندگی مشابه در هفته‌های گذشته متأسفانه عدم رعایت احتیاط برخی از رانندگان به‌ویژه برخی از رانندگان اتوبوس‌های مسافربری حوادثی را رقم زد که می‌توانست با کمی دقت و  رعایت مقررات رانندگی در شرایط بارندگی از آنها پیشگیری کرد.

رانندگان عزیز مخصوصاً در بخش حمل کالا، بار و مسافر در این شرایط لازم است مدت زمان بیشتری را برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرند و با توجه به شرایط بارندگی و لغزندگی جاده‌ها، رعایت احتیاط بیشتر و نیز رعایت فاصله طولی بیشتر با خودروی جلویی را در دستور کار خود قرار دهند.

اطمینان از آماده‌به‌کار بودن خودرو، سالم بودن برف‌پاک‌کن خودرو، داشتن زنجیر چرخ و سالم بودن سیستم گرمایش خودرو قبل از سفر در این شرایط بسیار ضروری است.

بارش سنگین برف راه ارتباطی 1266 روستای لرستان را مسدود کرد

+

https://dailybulletin.ir/21/01/2022/%d8%a2%d8%ae%d8%b1%db%8c%d9%86-%d9%88%d8%b6%d8%b9%db%8c%d8%aa-%d8%b1%d8%a7%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d8%b4%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%b1%d9%81-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d8%a7-2/