کرونا دو هزار خانه قرآن و عترت را تعطیل کرد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از سازمان دارالقران الکریم حسین بهبودی در خصوص طرح رصد، پایش و ارزیابی مؤسسات قرآن و عترت و همچنین خانه های قرآن اظهار داشت: پیرو تجربیات سال ۹۹ در خصوص طرح رصد، پایش و ارزیابی مؤسسات قرآن و عترت اتفاق افتاد، طرح رصد، پایش و ارزیابی خانه های قرآن شهری و روستایی تحت نظارت سازمان دارالقران الکریم نیز در دو مرحله و به شکل خوداظهاری و میدانی و از نیمه های شهریور ماه سال ۱۴۰۰ و با خوداظهاری مدیران خانه های قرآن و تدوین دستورالعمل های مربوطه آغاز شد.

وی افزود: حدود چهار هزار مدیر خانه قرآن و عترت در این بازه زمانی و با ورود به سامانه و تکمیل فرم های مورد نظر، اطلاعات خود را تکمیل و برای سازمان دارالقرآن الکریم ارسال نمودند و پس از آن، اطلاعات دریافتی مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است و همزمان با این مرحله و با محدوددیتهایی که به واسطه شیوع بیماری کرونا ایجاد شده بود و با توجه به سایر محدودیتها، مرحله رصد میدانی نیز آغاز شد.

بهبودی خاطرنشان کرد: در این مدت دستورالعمل های این طرح با تأکید و پیگیری رئیس سازمان دارالقرآن الکریم تدوین و به استانها ابلاغ شد و سپس با مشارکت ۴۰۰ نفر ارزیاب و کارشناسان قرآنی ادارات کل تبلیغات اسلامی، کار رصد میدانی آغاز شد. به دلیل محدودیت های ایجاد شده جوی، مالی و اعتباری و همچنین شرایط خاص کرونا، کار رصد میدانی تا نیمه اسفند ماه سال ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرد.

وی افزود: در این مدت و با مشارکت جهادی ارزیابان، حدود پنج هزار خانه قرآن و عترت شهری و روستایی مورد ارزیابی قرار گرفتند و در نهایت مشخص شد با توجه به شرایط کرونایی در کشور، بیش از دو هزار خانه قرآن و عترت فعالیت خود را متوقف و یا تعدادی از آنها که توانمندی فعالیت در فضای مجازی داشتند، فعالیت خود را در این فضا و از این طریق ادامه داده اند.

این مقام مسئول بیان کرد: با توجه به ارزیابی های صورت گرفته، خانه های قرآن و عترت شهری و روستایی که فعالیتشان متوقف شده بود نیز به دو دسته تقسیم می شدند. گروهی از خانه های قرآن به دلیل وضعیت کرونا، مهاجرت و دلایل شخصی فعالیت خود را به طور کامل متوقف و بیش از دو هزار خانه قرآن و عترت نیز فعالیت خود را به شکل موقت متوقف کرده اند.

وی افزود: با وجود تلاش های صورت گرفته، گروهی از خانه های قرآن به دلیل دشوار بودن شرایط دسترسی نیز مورد رصد قرار نگرفته اند اما اطلاعات این خانه های قرآن موجود است و این تعداد خانه های قرآن نیز به زودی مورد بررسی ارزیابان قرار خواهند گرفت. با توجه به تعداد زیاد خانه های قرآن و عترت، تلاش ما بر این است که در سال ۱۴۰۱ به اطلاعات دریافتی از خانه های قرآن رسیدگی و آنها را مورد ارزیابی قرار دهیم.

بهبودی ادامه داد: نتیجه اولیه تحلیل و بررسی رصد خانه های قرآن پس از رسیدگی به خانه های قرآنی که هنوز مورد ارزیابی قرار نگرفته اند اعلام می شود.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که وعده داده شده بود در سال ۱۳۹۹ تمامی مؤسسات قرآنی مورد ارزیابی قرار گرفتند و این ارزیابی به صورت هر دو سال یکبار نیز صورت خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: با توجه به دستور رئیس سازمان دارالقرآن الکریم مبنی بر رسیدگی به وضعیت مؤسسات، در حال حاضر در حال تدوین دستورالعمل های رصد مؤسسات قرآن و عترت و بازنویسی آن هستیم و در اواخر فصل بهار نیز رصد دوم مؤسسات قرآن و عترت را اجرا خواهیم نمود.

کرونا دو هزار خانه قرآن و عترت را تعطیل کرد