قائم مقام رئیس رسانه ملی: درهای صداوسیما را به روی همه باز می‌کنیم

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا وحید جلیلی در هشتمین نشست تخصصی هیات و تشکل‌های دینی برگزیده مهرواره هوای نو گفت: مکتب اهل بیت (ع) در عمق خلوت‌های خود نیز از مردم غافل نیست که در روایات داریم حضرت زهرا (س) در آخرین روزهای عمر خویش در موقع نماز برای همسایه‌ها دعا می‌کردند واین تفاوت مکتب اهل بیت با انجمن حجتیه است. هدف دین‌داری ما برپایی قسط و عدالت است. خدا حرکت فرهنگی را با ارسال پیامبران و کتاب انجام داده است که هدف آن هم این بود تا عموم مردم برای عدالت بپا خیزند و پای این آرمان ایستادگی کنند.

وی افزود:‌ اگر فعالیت‌های ما در هیات و صدا و سیما برای تحقق عدالت و قسط باشد، قرآنی و اهل بیتی است. نمی‌توان هر سبک زندگی را در پیش گرفت و بگوییم ولایت امیرمومنان در دل ما است. اگر حضرت علی (ع) ولی ماست، رفتن به هیات و اردوهای راهیان نور و عبادات ما نباید بهانه‌ای برای فرار از مسئولیت اجتماعی باشد. فعالیت فرهنگی ما نباید مانع فعالیت اجتماعی باشد و فعالیت اجتماعی نیز نباید مانع فعالیت سیاسی و در نهایت فعالیت سیاسی نباید مانع فعالیت تمدنی باشد.

جلیلی درباره توجه صدا و سیما به هیات‌های استانی گفت: من خودم شهرستانی هستم و از ظرفیت‌های وسیع فرهنگی در استان‌های مختلف باخبر هستم و لذا حتما از ظرفیت‌های استانی استفاده خواهیم کرد. توصیه و توقع ما این است که شبکه‌های استانی توجه و ارتباط بیشتری با جبهه فرهنگی انقلاب داشته باشند و در جلسات مختلف نیز پیگیر این امر هستیم. شعار اصلی پیمان جبلی رئیس رسانه ملی این است که برای تحول آمده‌ایم نه برای تغییر که این روزها شاهد نمونه‌هایی از این تحولات هستیم.

قائم مقام رئیس رسانه ملی: درهای صداوسیما را به روی همه باز می‌کنیم

گروه معارف سیما احیا و بازسازی می‌شود

جلیلی در پاسخ به سوالی در خصوص رعایت عدالت برای پوشش برنامه هیات‌ها در تهران و استان‌ها گفت:‌ از مراکز استانی رسانه ملی خواستیم که هیات، مداح و منبری شاخص خود را معرفی کنند که این اطلاعات به مرکز رسیده و در حال بررسی است. ماموریت محمدحسین کشکولی مدیر جدید شبکه قرآن و گروه معارف این است که بعد از بازسازی و احیای گروه معارف با همکاری هیات‌ها و ظرفیت‌های بیرونی برای حل این مشکلات برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی ادامه داد: ما به دنبال یک فرماندهی واحد در رسانه ملی هستیم تا روند سلیقه‌ای گذشته در بسیاری از امور از بین برود. در بیان انتقادات و آسیب‌ها، فقط آسیب‌شناسی نداشته باشید و نسبت به تحلیل هم توجه لازم را داشته باشید.

قائم مقام رئیس صدا و سیما درباره استفاده از تشکل‌های فرهنگی در صدا و سیما گفت:‌ مقام معظم رهبری برای مدیریت فرهنگی دو فرآیند را مدنظر دارند که اولاً پیرامون فضاهای رسمی کشور بود که برای این امر افراد انقلابی‌تر و جوان‌تر مسئولیت گرفتند و مسیر دوم درباره جریان مردمی در بستر مساجد و هیات‌ها بود که صف اول، جریان فرهنگی را بر عهده دارد و نمونه‌هایی از آن را در اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی مشاهده می‌کنید.

وی ادامه داد: در سال ۸۸ آزمونی رخ داد تا مشخص شود کدام یک از این جریانات، کارنامه قوی‌تری دارند. در فتنه ۸۸ مشخص شد که جبهه فرهنگی انقلاب کارنامه روشن‌تری نسبت به دستگاه‌های رسمی فرهنگی کشور داشت و بعد از این سال مقام معظم رهبری اعتنای بیشتری به این جریانات مردمی در حوزه فرهنگ داشتند و پشتیبان معنوی آنها شدند. امروز تحولی که در صدا و سیما رخ داده، بر همین اساس است و انتخاب آقای جبلی از سوی مقام معظم رهبری، نشان‌دهنده توقع ایشان برای ارتباطات نزدیک صدا و سیما با جبهه مردمی حوزه فرهنگ در گام دوم انقلاب اسلامی است.

درهای صداوسیما را به روی همه باز می‌کنیم

وی اضافه کرد:‌ اگر در برابر جبهه فرهنگی انقلاب دچار خودبسندگی باشیم، به طور قطع و یقین در برابر جریان های غربی‌ها نیز انفعال خواهیم داشت و برای عبور از این حالت انفعال باید غرور را کنار بگذاریم. در این راستا توصیه من به تمام مسئولان سازمان صدا و سیما این است که درهای سازمان را به روی همه باز کنند.

جلیلی در پاسخ به سوال علی‌اکبر مداحی رئیس هیات مدیره ستاد مرکزی هیات رزمندگان اسلام در خصوص استفاده جزیره‌ای و سلیقه‌ای از سخنرانان و مداحان در رسانه ملی گفت:‌ تاکنون آنچه از ظرفیت هیات‌ها و مداحان در رسانه ملی منتشر شده، مثال‌زدنی است و تلاش کردند بهترین‌ها به قاب رسانه ملی راه پیدا کند. البته انتقاداتی هم وارد است و باید ترمیم شود و ظرفیت‌های مهجور مورد استفاده قرار گیرند.

هیات انقلابی دربرابر تلاش‌های شیعه انگلیسی بایستد

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری انتظار دارد هیات‌ها انقلابی شود. در کشور دو جریان انقلابی و جریان ارتجاعی داریم و ما امروز مخیر هستیم که یک حرکت را انتخاب کنیم؛ یا انقلابی باشیم و یا ارتجاعی. گاهی در هیات‌ها دستاوردهای انقلاب را دستخوش نگاه اسلام آمریکایی یا شیعه انگلیسی می‌کنیم و هیات‌های انقلابی باید در برابر خطر بزرگ ایستادگی کنند.

قائم مقام رئیس صدا و سیما در امور فرهنگی افزود: امام خمینی (ره) فرمود آمریکا هیچ کاری نمی‌تواند بکند و در جای دیگر فرمود انجمن حجتیه می‌تواند انقلاب اسلامی را نابود کند. یعنی هم قدرت دارند و هم عناد. شیعه انگلیسی ادامه سپاه شمر است. شیعه شمر معتقد بود باید سپاه سیدالشهدا محاصره شود. شیعه انگلیسی هم به دنبال ادامه همان محاصره است تا پیام و هدف سیدالشهدا (ع) در زمان کنونی منتشر نشود. این افراد از امام خمینی (ره) کینه دارند زیرا ایشان پیام سیدالشهدا (ع) را منتشر کرد.

جلیلی از مسئولان هیات ها خواست تا مداحی را از لحاظ هنری ارائه کنند و افزود: در کشور تلاش می‌شود هنر برای مردم، کابوس ایجاد کند در حالی که مداحی هنری است که چشم‌انداز روشن دارد. برخی آثار مداحانی همچون مهدی رسولی، سیدرضا نریمانی و حاج‌محمود کریمی نشان‌دهنده قدرت شیعه است که خواستارم این هنر فاخر مداحی را گسترش دهید و ارائه دهید تا روی سینما، تلویزیون و موسیقی اثر بگذارد.

قائم مقام رئیس رسانه ملی: درهای صداوسیما را به روی همه باز می‌کنیم

کدام هیات ها مخاطب بیشتری دارد؟ 

رحیم آبفروش دبیر جامعه ایمانی مشعر نیز با طرح این سوال که چه کنیم تا حاصل این نشست‌ها حفظ و حراست از ظرفیت هیات باشد و این گنجینه از دست نرود، اظهارداشت: این مسئولیت فقط بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی نیست و ما در جامعه ایمانی مشعر، خانه مداحان، کانون مداحان و تمام هیات‌ها در این زمینه وظیفه داریم.

وی ادامه داد: هیات در دهه پنجم انقلاب، فوق برنامه نیست بلکه در متن جمهوری اسلامی است و اصلی‌ترین مسائل نظام را مرتفع می‌کند. ما جمع شدیم تا بگوییم برای حکمرانی الگو داریم. در زمانی که در جهان از سازمان های مردم نهاد و ان جی او حرف زده می‌شود، ما تشکل مردم نهادی به نام هیات با سابقه چندین ساله داریم. هر هیاتی که این روزها پای درد و مشکلات مردم آمده است، از نظر جمعیت و مخاطب قابل توجه است. هیات اجتماع مومنانه حول محور ثقلین برای احیای امر اهل بیت است و مهرواره هوای نو حول این تعریف شکل گرفت تا کارکردهای فراآیینی هیات را نشان دهد. 

دبیر جامعه ایمانی مشعر افزود: بنا داریم بگوییم اگر ما شب‌های جمعه جمع می‌شویم تا اشک بریزیم و سینه بزنیم در طول هفته برای مردم می‌دویم و برای مسائل اجتماعی و مشکلات مردم و نیازمندان تلاش‌هایی داریم. 

وی با ارائه آماری از استقبال هیاتی ها در مهرواره هوای نو گفت: در بخش هیات بیش از چهار هزار و ۵٠٠ هیات شرکت کردند و در مجموع حدود ٢٩ هزار رشته هیات شرکت کننده داشتیم که در نوع خود یک اعجاز است.

به گزارش ایرنا، مهرواره هوای نو نخستین و بزرگترین مهرواره‌ای است که به طور خاص به هیات‌ها و تشکل‌های دینی می پردازد و تلاش دارد نگاه هیات‌ها و رویکرد آنها را نسبت به عموم مردم و فعالیت‌های خودشان ارتقا دهد و با نشان دادن فعالیت‌های موثر هیات‌ها به عموم مردم سبب بهتر دیده شدن هیات‌ها در بین مردم و مسوولان شود. 

این مهرواره از سه بخش تشکیل می شود که در بخش ستایشگران اهل بیت (ع) در محور اصلی شامل مداحی و مدیحه خوانی و در محور ویژه شامل تقدیر از نغمه سرایان، تقدیر از اقدامات شاخص، نسل حسینی و شهید حاج قاسم سلیمانی است. شاخصه های مدیحه خوانی در این مهرواره شامل تسلط در اجرا، رعایت آداب و شئون مداحی، انتخاب شعر و توانمندی صداست. 

بخش کتاب دارای ۲ محور اصلی است که موضوع محور اول، کتاب سال عاشورا شامل رشته های پژوهش، شعر و نوحه، ادبیات داستانی، کودک و نوجوان، مستندنگاری و روایت و همچنین آثار هنری مکتوب است و در محور اصلی دوم مربوط به کتاب سال هیات و شامل محتوای کاربردی هیات، مستندنگاری هیات و متون آموزشی و پژوهشی هیات است. البته این بخش یک محور ویژه با عنوان تاریخ شفاهی هیات دارد.

بخش هیات نیز دارای محورهای اصلی، ویژه و جنبی است که در محور اصلی موضوع هایی همچون ساختار و تشکیلات، مضمون و محتوا، هنر هیات، رسانه هیات، تولیدات هیات، هیات و اقتصاد، هیات و خدمات اجتماعی، هیات و خانواده، هیات و نوجوانان و همچنین هیات و بانوان مطرح می شود. محور ویژه شامل سه رشته نسل حسینی، کرونا و بزرگان عرصه منبر است و محور جنبی نیز مربوط به خدمات آموزشی پژوهشی، خدمات هنری رسانه ای، خدمات حمایتی سازمان دهی و همچنین بانیان و حامیان است. 

مراسم اختتامیه نخستین مهرواره هوای نو امشب (۲۴ اردیبهشت) از نماز مغرب و عشا در تالار وحدت برگزار می شود و شاخص ترین هیات ها از میان چهار هزار و ۵۰۰ هیات معرفی خواهند شد.

قائم مقام رئیس رسانه ملی: درهای صداوسیما را به روی همه باز می‌کنیم