تولید 100هزار نشاء ایرانی آناناس به روش کشت بافت

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، حسین صالحی ارجمند مدیرعامل شرکت زیست فناوران فرارویش رایا با بیان اینکه کشت بافت و سلول گیاهی، شاخه مهمی از فناوری زیستی است، گفت: کشت بافت یعنی آن‌که رشد، تکثیر و یا نگهداری سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های گیاهی و یا یک گیاه کامل، در یک محیط غیرطبیعی در شرایط کنترل‌شده انجام می‌شود که در اصطلاح به این محیط، محیط کشت می‌گویند.

در راستای تنوع‌بخشی محصولات گلخانه‌ای

آناناس از گیاهان نیمه‌گرمسیری است که میوه آن از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و از میوه‌های گران‌قیمت به‌شمار می‌رود.

طبق آمار گمرک ایران، واردات آناناس تا بیش از 21 میلیون دلار هم گزارش شده است. از طرفی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر افزایش سطح گلخانه‌ها به دلیل سودآوری، مصرف کم‌آب، محصول‌دهی و اشتغال‌زایی بالا، درصدد تنوع‌بخشی به محصولات گلخانه‌ای، با محصولات جدید اقتصادی نظیر آناناس برآمده است.

علاوه بر این، نوار ساحلی سیستان و بلوچستان در محدوده چابهار و کنارک‌ با توجه به آب‌وهوای مساعد و بهاری، به عنوان گلخانه طبیعی ایران مطرح است و بهترین شرایط برای کشت و توسعه آناناس را دارد. در این مرحله مشکل این وزارت، فقدان نهال مورد نیاز از رقم مطلوب است.

کلید خوردن تکثیر گیاهچه کشت بافتی

تکثیر آناناس به صورت غیرجنسی و از راه کشت پاجوش‌ها یا ساقه جوش‌های گیاه انجام می‌گیرد. اما این روش علاوه بر معایبی نظیر انتقال آلودگی، به دلیل کمبود اندام‌های تکثیر، قادر به تامین نیاز بازار نیست. از این رو پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی کشور به عنوان متولی تحقیقات توسعه کشت گیاه طی یک قرارداد رسمی، با در اختیار قرار دادن تعداد محدودی پاجوش گیاه آناناس، تکثیر و تولید تجاری گیاهچه کشت بافتی، این گیاه را به تیم شرکت فرارویش واگذار کرده است.

تولید انبوه نشاء آناناس

این شرکت پس از طی مراحل پژوهشی، موفق به کسب فناوری تولید درون شیشه‌ای این گیاه شد و در حال حاضر با طی کردن مرحله تکثیر تجاری و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم، به تولید انبوه نشای این میوه نائل آمده است.

این شرکت هم‌اکنون علاوه بر فروش 100 هزار نشای آناناس در بازار داخل، نشای بزرگ‌ترین گلخانه تولید این میوه کشور در گرگان را نیز تامین کرده است.

پروژه تولید انبوه گیاهچه‌های آناناس به روش کشت درون‌شیشه‌ای، با دریافت تسهیلات مصوب معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مورد حمایت قرار گرفته است.

 


تولید 100هزار نشاء ایرانی آناناس به روش کشت بافت