خودروسازی که تحقیق و توسعه نداشته باشد صرفا کارخانه است نه صنعت

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور شامگاه امروز (شنبه) در نشست ماهیانه جامعه اسلامی مهندسین با بیان اینکه قبلا فکر می‌کرده توسعه مفهومی سخت افزاری است، گفت: بعد از یک مدت به این نتیجه رسیدم بیش از هر چیز توسعه مفهومی نرم افزاری است و الان به این نتیجه رسیدم که توسعه وابسته به فرهنگ است.

وی با بیان اینکه نیروی هوایی کشور دهه 50 بسیار قابل افتخار بود ولی وقتی جنگ شروع شد، مشخص شد هیچ چیز ندارد و حتی نمی تواند به اینها دست بزند، افزود: کشورهای اطراف فکر می‌کنند چیزی دارند و ما برخی جاها فکر می‌کنیم که صنعت داریم در حالی که ما صنعت نداریم و فقط کارخانه داریم.

وی با بیان اینکه کرونا آزمونی سخت برای کشور بود و حتی اگر پول هم پرداخت می‌شد ونتیلاتور و ماسک هم به ایران نمی‌دادند، گفت: هنر ما در توسعه شرکت ها بود و به همین دلیل از سی تی اسکن گرفته تا ماسک در داخل تولید می شود.

ستاری ضمن بیان اینکه فناوری خریدنی و پولی نیست بلکه یاد گرفتنی هست و یکی از اشتباهات کشور بعد از انقلاب خرید تکنولوژی بوده است، اظهار داشت: فناوری ها را شرکت های خصوصی توسعه می‌دهند نه دولت‌ها.

معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه باید ساختاری درست شود که بخش خصوصی در پژوهش سرمایه گزاری کند، گفت: نفوذ تکنولوژی در شرکت ها در حال انجام است گرچه بخشی از دولت و بدنه سنتی بخش خصوصی با آن مقابله می‌کنند، که باید با این مسئله مقابله کنیم. 

وی با اشاره به اینکه دولت ها همواره در برابر تغییرات و نوآوری ها می ایستند و در ایران این مقاومت خیلی سنگین‌تر است چون دولت چاق است، ادامه داد: باید برای هرچیزی مبارزه کنیم و باید برای مبارزه هزینه دهیم. 

آمار فرار مغزها درست نیست

معاون علمی رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمار فرار مغزها درست نیست و این آمارها روی یک کمپین سوار می شوند، گفت: اتفاقا باید در برخی از رشته ها تشویق کنیم که برخی دانشجویان به خارج بروند ولی همزمان باید سیاست های بازگشت را اعمال کنیم و در این حوزه در ضعف داریم ولی در 5-6 سال گذشته اقداماتی در این حوزه انجام داده ایم. 

ستاری در پاسخ به سوالی در مورد مشکلات صنعت خودروسازی تصریح کرد: نطفه برخی صنایع از اول صنعت نبوده بلکه کارخانه بوده و با مونتاژ شروع شده است و اینگونه است که موقع تحریم از چین خودرو می‌آوریم و وقتی تحریم نیستیم از فرانسه وارد می کنیم. 

وی افزود: پیشرفت هایی در خودرو داشته ایم و باید آینده این صنعت را ببینیم و بازیگران جدید در بخش خصوصی تعریف کنیم. 

معاون علمی رئیس جمهور ضمن تاکید بر اینکه اتفاقی که باید در خودروسازی بیفتد اتفاقی است که برای شرکت‌های اپل و تسلا افتاد و آن نوآوری بود، گفت: اگر بخواهیم خودروساز بشویم باید طراحی کنیم و خط خودروسازی بسازیم و کارخانه ای که 4 تا مهندس و بخش تحقیق و توسعه نداشته باشد کارخانه است و صنعت نیست. 

وی افزود: اصلاح سیستم خودرو زمانی اتفاق می افتد که خودروساز خودش خودرو طراحی کند و آن موقع می‌توانیم بگوییم دارای صنعت خودرو هستیم. 

کار آفرینی با فرهنگ بچه پولداری جور در نمی‌آید

ستاری با بیان اینکه اقتصاد نفتی کار آفرینی را در کشور نابود کرده و آرزوی جوانان، استخدام است، تصریح کرد: استخدام، بزرگترین خیانتی است که به بچه هایمان می کنیم.

وی افزود: جامعه ای که در آن آرزوی جوانان استخدام شود فاجعه است و نوآوری از سیستمی که کارمند آن 8 صبح کارت بزند و 4 بعد از ظهر خارج شود، بیرون نمی آید و عوض کردن ساختار اقتصاد نفتی یک مبارزه است که باید رخ دهد. 

ستاری با بیان اینکه توسعه اقتصاد دیجیتال یک فرهنگ است باید اتفاق بیفتد، تصریح کرد: در حوزه پیام رسان ها مشکل تکنولوژی نداریم و مشکل فرهنگی هست که شکل نمی‌گیرد. 

معاون علمی رئیس جمهور تاکید کرد: کار آفرینی با فرهنگ بچه پولداری جور در نمی‌آید و تمام کارآفرینان موفق از درون گاراژ و زیرزمین و با قرض و سختی بیرون آمده اند. 


خودروسازی که تحقیق و توسعه نداشته باشد صرفا کارخانه است نه صنعت