بدون دیپلماسی اقتصادی منافع کشور به درستی تامین نمی‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، سید کمال خرازی در مراسم رونمایی از اثر مشترک دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و شورای راهبردی روابط خارجی با عنوان «دیپلماسی اقتصادی؛ روندها و چشم‌انداز منطقه‌ای و جهانی» گفت: دیپلماسی اقتصادی طبیعتا یکی از ارکان دیپلماسی کشور است و همه کشورها در حوزه دیپلماسی اقتصادی گام‌های بزرگی را برمی‌دارند؛ زیرا پیشرفت صنعتی و فناوری کشورها منوط به صادرات تولیدات و محصولات کشور است. 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اضافه کرد: دیپلماسی اقتصادی به منظور ایجاد ارتباط با مراکز علمی و بازارهایی که در کشورهای دیگر وجود دارد، است تا چرخ اقتصاد کشور به درستی بچرخد.

وی با اشاره به نقش وزارت امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی، تصریح کرد: وزارت امورخارجه نقش و مسئولیت بسیار مهمی دارد تا بتواند زمینه این اقدامات را فراهم و زمینه‌های ارائه محصولات ایران را در بازارهای جهانی ایجاد کند و در قبال این، بهره سیاسی همکاری‌های اقتصادی را برای کشور تضمین کند.

خرازی اظهار داشت: در این زمینه تاکنون، شاهد هماهنگی در کشور نبودیم؛ به طوری که دستگاه‌های صنعتی و اقتصادی ما بدون اینکه وزارت امور خارجه را در جریان جزئیات قرار دهند، قراردادهای خود را اجرایی می‌کردند.

وی گفت: دیپلماسی اقتصادی هم می‌تواند به دستگاه‌ها برای اخذ قراردادها و هم به رهبران سیاسی برای امضای آن کمک کند، لذا این هماهنگی و دیپلماسی اقتصادی تا به امروز وجود نداشته باشد و منافع کشور به درستی تامین نمی‌شود. 

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: امروز به خاطر تغییر ماهوی در صحنه اقتصاد بین‌الملل، استفاده از ابزارهای نوین مسئولیت دستگاه دیپلماسی فراتر میرود که چگونه بتوانند در فضاهای جدید دیجیتال این امکان را فراهم کند تا تولیدگران کشور بتوانند از فضای بین‌المللی بیشتر استفاده کنند.

خرازی تاکید کرد: خوشحالم که دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در این زمینه فعال است و با تشکیل اندیشکده دیپلماسی اقتصادی و با کنفرانسی که برای بررسی مسئله دیپلماسی اقتصادی در پیش دارند، در این زمینه نقش پررنگی را ایفا می‌کنند.

در این مراسم همچنین جلال دهقانی فیروزآبادی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبائی، مهدی مصطفوی عضو شورای راهبردی روابط خارجی و سید عباس عراقچی دبیر شورای راهبردی روابط خارجی نیز حضور داشتند.

بدون دیپلماسی اقتصادی منافع کشور به درستی تامین نمی‌شود