ظرفیتهای چین در عرصه جهانی تعیین کننده است/تعامل با پکن تحریم‌های یکجانبه‌آمریکا را خنثی می‌کند

خبرگزاری ایرنا :

«زهره الهیان» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به چین گفت: جمهوری اسلامی نیاز به تعامل و روابط با همه ظرفیت‌های بین المللی و توازن در سیاست خارجی دارد که این سیاست از سوی دولت سیزدهم دنبال می‌شود.

نماینده مردم  تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات افزود: دولت گذشته همه ظرفیت‌های خود را در تعامل با اروپا و غرب می‌دید و از ظرفیت شرق و سایر حوزه‌ها مانند آفریقا و آمریکایی لاتین در طول ۸سال غافل ماند، اما با شروع به کار دولت سیزدهم توازن مجدد به سیاست خارجی کشور برگشته است.

 عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه کشورهای روسیه و چین با توجه به ظرفیت بالای خود در عرصه اقتصاد بین الملل تعیین کننده هستند، گفت: استفاده از ظرفیت این کشورها و تعاملات با آنها می‌تواند برای جمهوری اسلامی ایران مهم باشد و سفر وزیر امور خارجه در راستای پیشبرد اهداف دیپلماسی اقتصادی حائز اهمیت است.

الهیان اضافه کرد: با توجه به قرارداد ۲۵ساله ایران و چین، می‌توان از ظرفیت‌های این کشور در توسعه مبادلات اقتصادی استفاده کرد. این کشور امروز به عنوان اقتصاد برتر دنیا  شناخته شده و توسعه تعاملات با این کشور می‌تواند بسیاری از موضوعات مرتبط با تحریم‌های یکجانبه آمریکا را کم رنگ و خنثی کند. 

نماینده مردم تهران با تاکید بر حمایت مجلس از تیم مذاکره کننده کشورمان گفت:  این مذاکرات در چارچوب‌های تعیین شده نظام پیگیری می شود و تیم فعلی هم توجه ویژه‌ای به خط قرمزها دارد و گزارش‌ مذاکرات به مجلس ارائه می‌دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به حضور اخیر وزیر امور خارجه در کمیسیون امنیت ملی اظهار کرد: هفته گذشته وزیر امور خارجه نتیجه و خروجی فعلی مذاکرات را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه داد و نمایندگان هم دیدگاههای خود را ارائه کردند.

وی با بیان اینکه قانون راهبردی لغو تحریم‌ها، دولت، دستگاه دیپلماسی و سازمان انرژی اتمی موظف به ارائه نتایج و روند مذاکرات به مجلس هستند، گفت: طبق قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها هر تصمیم نهایی که قرار است در این مذاکرات گرفته شود و هر توافق که صورت بگیرد، قبل از امضای نهایی  باید به اطلاع مجلس برسد.

https://dailybulletin.ir/14/01/2022/%d8%b8%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%aa%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%86%db%8c%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%b9%d8%b1%d8%b5%d9%87-%d8%ac%d9%87%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%aa%d8%b9%db%8c%db%8c%d9%86-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87/