تمرکز تیم ایرانی بر موضوع راستی آزمایی در بستر توافقی پایدار

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، مذاکرات ایران و 1+4 در شهر وین در سطوح و فرمت های مختلف در حال برگزاری است. علی باقری، رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی روز گذشته با انریکه مورا، هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام و مذاکره کنندگان ارشد سه کشور اروپایی جلسه ای یکساعته برگزار کرد که در آن موضوعات مربوط به رفع تحریم، راستی‌آزمایی و تعهدات هسته‌ای مورد بررسی قرار گرفت.

در همین حال، کارگروه کارشناسی سوم موسوم به کارگروه تمهیدات اجرایی برای اولین بار در دور هشتم مذاکرات وین تشکیل جلسه داد که «راستی آزمایی اقدامات آمریکا» مهمترین موضوع آن بود.
یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی به خبرنگار ایرنا گفت: این جلسه در فضایی مثبت و سازنده برگزار شد.
بر اساس این گزارش، اصل راستی‌آزمایی که زمانی جزو موضوعات اصلی مورد مخالفت طرف‌های غربی بود، اکنون به رسمیت شناخته شده و بحث در خصوص ساز و کارهای انجام راستی‌آزمایی همچنان ادامه دارد.

تجربه اجرای ناقص برجام به ویژه در زمینه رفع تحریم ها در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما باعث شده است که تیم ایرانی در مذاکرات جاری بر بحث راستی آزمایی تاکید ویژه ای را داشته باشد. هدف آن است که انتفاع ایران از برجام به صورت واقعی و عملی اتفاق بیفتد، نه اینکه تحریم ها صرفا روی کاغذ رفع شده و در عمل باقی بمانند.

مولفه دومی که تیم ایرانی بر آن تاکید دارد، عنصر پایداری و دوام توافق است. عملکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در خروج یکطرفه از توافق هسته ای تیم ایرانی را به این نتیجه رسانده است که هر گونه توافق ناپایدار به فرض رفع موقتی و متزلزل تحریم ها، نفع مورد انتظار را به ایران نخواهد رساند. 

روز چهارشنبه بیش از 100 نفر از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا بار دیگر با بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای مخالفت کرده و توقف گفت‌وگوهای وین را خواستار شدند. این دست بیانیه‌ها خود دلیلی است بر اینکه چرا هیأت ایرانی بر دریافت تضمین‌های لازم تا این حد پافشاری می کند.
اما با این وجود روز گذشته اظهاراتی در برخی رسانه ها درباره طرح توافق موقت در گفتگوها مطرح شد که اساسا نسبتی با واقعیت ندارد.
در همین حال یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: اساسا تاکنون موضوع توافق موقت یا به اصطلاح توافق کمتر در برابر کمتر در مذاکرات مطرح نشده و هرگز در دستور کار تیم ایرانی نبوده است؛ همانطور که پیش از این هم اشاره شده است، هیأت ایرانی به دنبال دستیابی به توافقی پایدار و قابل اتکا است و دستورالعملی برای صحبت در مورد توافق موقت ندارد.

تمرکز تیم ایرانی بر موضوع راستی آزمایی در بستر توافقی پایدار