اسلامی: مرکز نظام ایمنی باید به معنای واقعی کلمه اعتمادساز باشد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی، آئین تمدید پروانه بهره برداری از واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر در مراسمی با حضور محمد اسلامی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، محمد رضا کاردان، معاون سازمان و رییس نظام ایمنی هسته ای کشور، محمود جعفری معاون سازمان و مدیرعامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی و جمعی از مدیران حوزه ایمنی هسته ای و حوزه های مربوطه، عصر روز چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه جاری در محل مرکز نظام ایمنی هسته‌ای برگزار شد.  

در این رویداد که پروانه بهره برداری واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر از سوی نظام ایمنی هسته ای کشور تمدید شد، معاون رییس جمهوری جایگاه ایمنی را حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: نظام ایمنی دارای جایگاهی ویژه و یک نهاد اعتماد ساز و اعتماد آفرین است. اگر غش یا خدشه ای در ایمنی باشد و مرجع آن از خودش ضعف نشان دهد، اعتماد از بین می رود. بزرگترین سرمایه هر ملتی اعتماد به حاکمیتش است.  

اسلامی با بیان اینکه ما وظیفه داریم نقش حاکمیتی خود را به نحو احسن برای جامعه ایفا کنیم و به جامعه اعتماد بدهیم، تاکید کرد: به همین دلیل این مرکز از لحاظ همه شئونات، ظرفیت ها و کارکردهایش باید از خودش استقلال نشان دهد. نهادی که باید پشتیبانی شود، تولیدات مستمر رگولاتوری و به مسائل روز اشراف داشته باشد و ضوابط و مقررات را خودش تولید کند و آنها را نشر و استقرار بدهد و بر انطباق با الزامات نظارت کند.

رییس سازمان انرژی اتمی، نظام ایمنی را مرکزی علمی، راهبردی، اجرایی و خدماتی برشمرد و گفت: نظام ایمنی باید ظرفیت هر چهار ویژگی را داشته باشد و نسبت به آنها پاسخگو باشد و بتواند به معنای واقعی کلمه آن نهاد اعتمادساز باشد. من اطمینان دارم با تلاش مسئولان نظام ایمنی، شور و نشاط و انگیزه خدمت در مرکز پدیدار شده و به صورت کارساز مدیریت می شود. مرکز نظام ایمنی باید بتواند جایگاه شایسته خودش را هم درون سازمان و هم برای همه واحدها، شرکت ها و موسساتی که در بحث های گوناگون در خارج از سازمان فعال هستند، بدست بیاورد. آنها حتماً باید تحت پوشش ضوابط نظام ایمنی باشند. خودشان را مرتب انطباق دهند. نظام ایمنی به هیچ وجه تخفیف بردار نیست. ملاحظه کاری هم در آن نیست. مرکز نظام به آنها پروانه می دهد و برابر آنها مسئولیت هم دارد.  

وی ضمن تقدیر از معاون سازمان و مدیرعامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی تصریح کرد: امیدوارم جدی تر، مصمم تر و بهنگام تر برای نیروگاه های اتمی و دیگر تأسیسات هسته ای این حوزه همواره اخذ پروانه مد نظر باشد. نداشتن پروانه ایمنی برای تاسیسات هسته‌ای جرم است.  

بهره برداری امن و ایمن؛ اولویت اول صنعت هسته‌ای کشور است

رییس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور نیز در بخش دیگری از این آئین و پیش از اعطای پروانه بهره برداری حضور اسلامی در این مراسم را نشانه اهمیت بسیار بالای ایمنی در فعالیت های هسته ای کشور دانست و خاطرنشان کرد: اولویت اول تمامی دست اندرکاران صنعت هسته ای توجه به ایمنی است و این مرکز نیز با جدیت و قاطعیت بر اساس قانون و مقررات بر این امر نظارت می کند.  

کاردان گفت: صدور پروانه برای تأسیسات هسته ای عمدتاً به منظور اطمینان از استفاده امن و ایمن از تأسیسات است، اما این امر باعث ارتقاء کیفیت خدمات و محصولات هم می شود. توجه اصلی روی ایمنی است که به معنای نظم و ترتیب و مشخص نمودن مسئولیت ها و مطابقت با استانداردها است که در همه دنیا هدف آن حفاظت از کارکنان، مردم و محیط زیست است.  

وی با تاکید بر هدفگذاری رییس سازمان انرژی اتمی در خصوص نظام ایمنی بر مبنای واقع بینی، حقیقت گرایی، قاطعیت و نظارت در عمل تصریح کرد: در همین راستا تلاش می کنیم و امیدواریم نظام ایمنی کارآمد و مقتدری داشته باشیم که نظام، مردم و جامعه جهانی اطمینان حاصل کنند که تأسیسات هسته‌ای کشور بصورت کاملاً ایمن و امن فعالیت می کنند. با این چشم انداز هنوز فاصله داریم و انشاء الله با تلاش به سمت این چشم انداز و نظام ایمنی که شایسته جمهوری اسلامی است، حرکت می کنیم.  

کاردان با اشاره به تعامل بسیار خوب شرکت تولید و توسعه با مرکز نظام ایمنی هسته ای گفت: براساس برنامه اقدام، این شرکت اقدامات لازم و الزامات مربوطه را در خصوص تمدید پروانه اعمال کرد تا این پروانه تمدید شود.  

رییس مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور در پایان گفت: تمدید پروانه بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر پس از اطمینان از مطابقت شرایط این نیروگاه اتمی با آخرین الزامات مربوطه صورت می گیرد. حصول اطمینان از فعالیت ایمن و امن تأسیسات هسته ای و پرتوی سطح کشور از وظایف مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور بوده که این امر از طریق ابلاغ ضوابط و مقررات، صدور پروانه و مجوز و بازرسی محقق می شود.

نظام ایمنی کارآمد و موثر، موجب اطمینان مردم خواهد بود

محمود جعفری، معاون سازمان و مدیرعامل شرکت تولید و توسعه، نیز در این آئین طی سخنانی ضمن تقدیر از رییس سازمان انرژی اتمی در توجه ویژه به موضوع ایمنی، اظهار داشت: یک نظام ایمنی کارآمد و موثر، موجب اطمینان مردم خواهد بود. نظام ایمنی به نمایندگی از مردم در خصوص ایمنی نظارت می‌کند لذا اقتدار نظام ایمنی به لحاظ جایگاه نظارتی می تواند اطمینان بخش باشد.  

وی افزود: پس از سال‌ها فعالیت در این حوزه معتقدم باید از نظام ایمنی حمایت کرد و ضروریست نظام را در سطح گسترده در سایت ها ایجاد کنیم و در قبال آن بگوییم دارای پروانه و مجوزهای خاص هستیم. اکنون این افتخار را داریم که بگوییم نظام ما را ممیزی می کند و اگر اشکالی در این زمینه داشته باشیم به نظر مسئولان و مردم خواهد رسانید.  

جعفری با تقدیر از مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور گفت: این مرکز نه فقط برای پروانه بهره برداری بلکه در مراحل انتخاب سایت، ساخت و راه اندازی نیز ما را پشتیبانی کرد و به اعتبار و استناد به پروانه هایی که از نظام دریافت کردیم، همواره در چارچوب الزاماتی که نظام ایمنی تعیین می کند، تلاش و حرکت کردیم.

اسلامی: مرکز نظام ایمنی باید به معنای واقعی کلمه اعتمادساز باشد