سرلشکر صفوی: نیروی قدس الگوی نوینی از ابتکار نظامی را به نمایش گذاشت

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، سردار سرلشکر پاسدار «سید یحیی صفوی» در پیش نشست همایش بین المللی ایران و همسایگان با عنوان ایران و جبهه مقاومت، گفت: حاج قاسم سلیمانی چهره بین‌المللی مقاومت بود که شهادت او باعث شد حرکت جنبش بیداری ملت‌ها تقویت شود و در آینده افول صهیونیست‌ها تا شکست نهایی آن‌ها را رقم خواهد زد.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به ابعاد و شاخصه‌های مکتب سلیمانی افزود: امیدواریم مکتب سلیمانی به‌ شکل ۲ واحد اختیاری در دانشگاه‌ها مانند دانشگاه جامع امام حسین (ع) تدریس شود.

سردار صفوی  افزود: نشست امروز، پیش نشست همایش ملی ایران و همسایگان است که به همت مرکز آینده پژوهی جهان اسلام و وزارت امور خارجه و با مشارکت دانشگاههای تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، دانشگاه عالی دفاع ملی و سایر مراکز آموزش عالی و انجمن‌های علمی در تاریخ ٤ بهمن ١٤٠٠ در مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار خواهد شد.

وی در توضیح اهداف و ضرورت برگزاری این همایش خاطرنشان کرد: آنچه در تاریخ معاصر ۲۰۰ سال گذشته در عرصه اندیشه و عمل استراتژیک، در محافل سیاسی و علمی جهان حاکم بوده، قرائت و روایت ژئوپولیتیکی و راهبردی غرب از جهان و مناطق آن بوده به همین جهت باید طرح جدیدی براندازیم و «نظریه ژئوپلیتیک بومی و اسلامی» خود را طراحی و به آن اتکا کنیم.

رییس مرکز آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به اینکه روابط منطقه‌ای و بین‌المللی و سیاست همسایگی، اموری زمینه‌مند و تابع فرآیندهای کلان ژئوپلیتیکی هستند، ادامه داد: در قرن حاضر (قرن پانزدهم هجری) قطب جدید قدرت، به نام قطب قدرت جهان اسلام با ماهیت قدرت فرهنگی، تمدنی، اقتصادی و جمعیتی به تدریج در حال بروز و ظهور است؛ پرچمداری این ژئوپلیتیک جدید نیز به دست نیروهای انقلاب اسلامی و جنبش‌های بیداری اسلامی و جبهه مقاومت به رهبری امامین انقلاب و جمهوری اسلامی ایران است.

سردار صفوی اضافه کرد: با احیای اسلام سیاسی و انعکاس هویت مسلمانان پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در کشورهای منطقه و تأثیرات سیاسی، ایدئولوژیک و ژئوپلیتیک آن در ساختار قدرت و امنیت منطقه ای، تحولات و تغییرات نوینی در تعاملات ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک غرب آسیا به وجود آمده که این موضوع هرچند با موانع زیادی در سطح حکمرانی کشورهای منطقه مواجه است، اما با این حال به‌عنوان شکل‌گیری ژئوپلیتیک مقاومت در غرب آسیا از سوی بسیاری از مقامات رسمی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مورد تأکید قرار گرفته و به یک گفتمان غالب در سطح اجتماعی کشورهای منطقه تبدیل شده است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با بیان اینکه مقاومت به معنای فرا اسلامی آن (مستضعفین غیرمسلمان)، امروز تا آمریکای لاتین هم گسترش یافته است، افزود: هم‌اکنون مبتنی بر ترکیب مفهوم نظام چندقطبی و مقابله با هژمونی آمریکا، بلوک جدیدی در حال شکل‌گیری است که همچنان ترتیبات بین‌المللی سابق مانند انحصار حق وتو و عضویت در شورای امنیت، مشروعیت تحریم به‌عنوان ابزار در سیاست خارجی، انحصار علم و فناوری مانند انحصار دانش صلح‌آمیز هسته‌ای و هیمنه دلار به‌عنوان ارز بین‌المللی و… را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

وی سپس بیان کرد: با پایان یافتن جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، گسترش روابط با کشورها و جوامع واقع در مرزهای شرقی ایران تا مدیترانه با محوریت مقابله با رژیم صهیونیستی مورد توجه واقع شد و ضرورت تقویت اعضا و یافتن متحدانی در این حوزه بیش از پیش در دستورکار دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران و نهادهای انقلابی قرار گرفت.

سردار صفوی تصریح کرد: بر این اساس، شیعیان جنوب لبنان در مرکز اهتمام قرار گرفتند. تقویت نظامی، تکنولوژیک و اعطای کمک‌های مالی و آموزش دادن نیروها و عضوگیری هرچه بیشتر، بازیگری فعال با نام «حزب‌الله لبنان» را در جبهه رویارویی با رژیم نامشروع صهیونیسیتی در محور مقاومت وارد کرد.

وی ادامه داد: این تجربه در مورد گروه‌های فلسطینی نیز پیاده شد و به تدریج گروه‌های مقاومت فلسطینی با کسب آموزش‌های لازم تا به امروز به توان بازدارندگی نسبی در رویارویی با رژیم صهیونیستی دست پیدا کرده‌اند؛ از سوی دیگر با سقوط صدام و روی کار آمدن دولت شیعی در عراق، بازیگر رسمی دیگری در کنار ایران و سوریه به این محور یا بلوک در حال شکل‌گیری اضافه شده است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا همچنین اضافه کرد: سوریه از ابتدای تشکیل رژیم صهیونیستی در جبهه رویارویی با این رژیم در این زیرمجموعه قرار داشت، اما در پی تقویت پیوندهای این کشور با ایران در جریان جنگ تحمیلی و افزایش سطح ارتباطات دو کشور پس از جنگ، رفته رفته رویکرد هماهنگی را در قالب بلوک جدید با دیگر اعضا اتخاذ کرد؛ این بلوک یا محور، امروز با تولد جریان انصارالله در یمن، می‌رود تا عضو رسمی دیگری را در جمع اعضای خود شاهد باشد.

وی افزود: نیروی قدس موتور محرکه محور مقاومت و کارگزار عملیاتی آن است که مقام معظم رهبری در دوازدهم اردیبهشت ۱۴۰۰، در سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت ایران درباره نیروی قدس که از عوامل تحقق سیاست عزتمند جمهوری اسلامی در منطقه است، فرمودند «نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل مؤثر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در منطقه غرب آسیاست؛ نیروی قدس در منطقه غرب آسیا یک سیاست مستقل جمهوری اسلامی و سیاست عزت‌مدار جمهوری اسلامی را تحقق بخشیده است».

سرلشکر صفوی تأکید کرد: در واقع آنچه باعث عصبانیت آمریکا از جمهوری اسلامی ایران شده، فرآیند تولید قدرت در سیاست منطقه‌ای ایران است؛ قدرتی که با رهبری خردمندانه و شجاعانه رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و میدان‌داری نیروی قدس با فرماندهی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در لایه اول در غرب آسیا به وجود آمده است.

وی ادامه داد: به موازات تبلور مقاومت به‌عنوان ترتیبات یا نظمی جدید با محوریت جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا، مبتنی بر ایده اصلی مقابله با هژمونی آمریکا، کشورهای حوزه آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا، کوبا و پرو نیز پیوندهای خود را با محور مقاومت تقویت کرده‌اند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا همچنین گفت: در طول یک دهه گذشته نیروی قدس سپاه با مدیریت میدانی در جنگ علیه ائتلاف تروریستی داعش در سوریه و عراق که توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و پشتیبانی اقتصادی برخی از کشورهای عربی (عربستان سعودی) راه‌اندازی شده بود، الگوی نوینی از ابتکار نظامی را به منصه ظهور رساند؛

وی افزود: این ابتکار نه‌تنها سلطه داعش را به پایان رساند، بلکه با ترغیب رقیب سنتی ایالات متحده آمریکا، یعنی روسیه، ائتلاف و گروه‌بندی جدیدی را در سطح جهانی رقم زد و موازنه جدیدی از هندسه قدرت را غرب آسیا ایجاد کرد.

سردار صفوی درباره محورهای همایش ملی ایران و همسایگان که در ٤ بهمن ١٤٠٠ برگزار خواهد شد تاکید کرد: سیاست همسایگی، ایران و ترتیبات امنیتی منطقه ای، ایران و همگرایی اقتصادی منطقه ای، ایران و همکاری های زیست محیطی منطقه ای، ایران و سازمان همکاری شانگهای، تعاملات علمی، فرهنگی و تمدنی ایران و همسایگان، کدهای ژئوپلتیک ایران و همسایگان، رقابت های ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک ایران و همسایگان، ایران و محور مقاومت  و ایران، همسایگان و کریدورهای منطقه ای و بین المللی، ایران و سازمان همکاری شانگهای محورهای این همایش را تشکیل می دهند.

در ادامه این نشست، محمدرحیم عیوضی با موضوع محور مقاومت به مثابه هویت منطقه ای، دکتر راشد عباس نقوی با موضوع محور مقاومت و مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، دکتر شعیب بهمن با موضوع محور مقاومت و امنیت منطقه ای و دکتر سید وحید ظهوری با موضوع محورمقاومت و همگرایی ایران و همسایگان مقالات خود را ارائه دادند.

سرلشکر صفوی: نیروی قدس الگوی نوینی از ابتکار نظامی را به نمایش گذاشت