رییس‌جمهور: توسعه سطح همکاری‌های اقتصادی تهران و ایروان، امنیت‌ساز است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش  ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آیت الله سید ابراهیم رییسی روز دوشنبه در تماس تلفنی «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان با تبریک میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) و آغاز سال نو میلادی ابراز امیدواری کرد که در پرتو نورانیت حضرت مسیح (ع) جهان سرشار از صلح، پیشرفت و عدالت شود.

رییس‌جمهور ارتباط و گفت و گوهای مستمر دو کشور در سطوح مختلف بین همسایگان را ضروری دانست و گفت: حساسیت شرایط منطقه قفقاز اقتضا می‌کند که کشورهای منطقه بطور منظم موضوعات منطقه‌ای و دوجانبه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران حمایت از تمامیت ارضی و حق حاکمیت کشورها است. ‌تهران در این چارچوب از حق حاکمیت ارمنستان بر همه خاک و راه‌های مواصلاتی عبوری از آن کشور حمایت می‌کند.

رییسی با تاکید بر آمادگی ایران برای افزایش فعالیت‌های تجاری در ارمنستان اظهار داشت: سطح تبادلات اقتصادی دو کشور کمتر از ظرفیت‌های موجود بوده و لازم است کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی فعال‌تر شده و گام‌های بلندی در مسیر تامین منافع دو کشور بردارد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه تهران از پیشرفت در روند مذاکرات جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان استقبال می‌کند، گفت: امیدواریم دیگر مسائل موجود بین دو کشور نیز در چارچوب اصول و حقوق بین الملل و به صورت مسالمت آمیز حل و فصل شود و شاهد صلح، ثبات و امنیت بیشتر در منطقه باشیم.

وی همچنین گفت: از برطرف شدن انسداد در جاده‌های مواصلاتی حمایت می‌کنیم.

«نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان هم در این تماس تلفنی گزارشی در مورد روند مذاکرات و آخرین وضعیت منطقه قفقاز به آیت‌الله رییسی ارائه کرد.

نخست وزیر ارمنستان بر اراده این کشور در توسعه همه جانبه روابط با ایران تاکید کرد و گفت: مصمم هستیم مناسبات و تعاملات اقتصادی با ایران را در تمامی زمینه‌ها افزایش داده و کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی را فعال تر از گذشته کنیم.

پاشینیان با ابراز رضایت از فعالیت شرکت‌های ایرانی در کشورش، اظهارداشت: پروژه های زیادی برای فعالیت شرکت‌های ایرانی در ارمنستان وجود دارد و از حضور بیشتر این شرکت‌ها در اجرای پروژه‌های زیربنایی استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه همکاری منطقه‌ای بین دو کشور را حائز اهمیت خواند و اظهارداشت: یقین داریم با افزایش سطح همکاری و هماهنگی‌های دوجانبه می‌توانیم گام‌های مهمی را برای تثبیت صلح و امنیت در منطقه برداریم.

نخست وزیر ارمنستان همچنین با اشاره به حضور و زندگی آرام مسیحیان در ایران گفت: جامعه ارامنه ایران با حفظ هویت دینی، بدون محدودیت در کنار هموطنان مسلمان خود زندگی می‌کنند.

رییس‌جمهور: توسعه سطح همکاری‌های اقتصادی تهران و ایروان، امنیت‌ساز است