آغاز عملیات بزرگ الحشد الشعبی در شرق عراق

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، با گذشت سه روز از یورش تروریست‌های داعش به مقر ارتش عراق در منطقه «حاوی العظیم» در استان دیالی، فرماندهی الحشد الشعبی در این استان امروز (یکشنبه) از آغاز عملیات گسترده برای پاکسازی منطقه و سرکوب تروریست‌ها خبر داد.

به نوشته وبگاه المعلومه، «طالب الموسوی» فرمانده عملیات الحشد الشعبی در استان دیالی گفت که این عملیات از چندین محور برای پاکسازی منطقه و جست‌و‌جوی دقیق آغاز شده است.

در این عملیات ضمن گسیل گسترده سلاح و تجهیزات به منطقه عملیاتی، تیپ سوم، چهارم و بیستم و تیپ «نداء دیالی»،  نیروهای ویژه الحشد الشعبی در استان، یگان توپخانه و یگان تخریب شرکت دارند.

الموسوی تأکید کرد که در این عملیات مخفیگاهها و راههای فرار تروریست‌های داعش در بخش شرقی و غربی و منطقه «خط النعمان» تا مصب رود دجله در جنوب دیالی به طور کامل تحت محاصره قرار خواهد گرفت و علی‌رغم برودت شدید هوا و عوارض جغرافیایی و حرکت کند در جنگل‌ و زمین‌های پر آب، عملیات ادامه خواهد یافت.

او تأکید کرد که حملات گاه و بیگاه تروریست‌های داعش علیه نیروهای نظامی و امنیتی، صرفا موجب افزایش عزم و اراده الحشد الشعبی و دیگر نیروها برای مبارزه با داعش و سرکوب آن‌ها در هر نقطه‌ای شده است.

در این عملیات همچنین تیپ ۵۲ الحشد الشعبی در استان کرکوک و شرق دجله و گردان روخانه‌ای در محور شمال شرکت دارند.

 

از سوی دیگر یک منبع امنیتی به المعلومه گفت که تجهیزات وسیعی به منطقه «حاوی العظیم» در شمال استان دیالی ارسال شده است و این منطقه از ۷۲ ساعت پیش در آماده‌باش کامل به سر می‌برد.

عناصر سازمان تروریستی داعش سحرگاه روز جمعه با دوربین دار و اسلحه‌های نیمه‌سنگین به صورت غافلگیرانه به یکی از مقرهای ارتش عراق میان روستاهای «الطالعه»، «وام» و «الکرمی» در منطقه «حاوی العظیم» حمله کردند که این اقدام باعث شهادت یازده سرباز عراقی از جمله یک افسر با رتبه ستوان یکم شد. شامگاه جمعه نیز واحدی از تیپ ۲۴ الحشد الشعبی حمله بقایای گروهک تروریستی داعش را در نزدیکی‌های منطقه المقدادیه در شمال شرق استان دیالی ناکام گذاشت.

استان دیالی در سال‌های گذشته از اصلی‌ترین مناطق فعالیت تروریست‌های داعش است. به طوریکه اندیشکده آمریکایی «جیمز تاون» در ۲۵ دی ماه نوشت که استان دیالی محل تلاقی چهار استان عراق از جمله بغداد، سلیمانیه، واسط و صلاح الدین است. علاوه بر این، جاده هایی که از دیالی می گذرند می تواند به استان الانبار یا موصل منتهی شود. بنابراین، هر گروه مسلحی که بخواهد کنترل خود را بر آن مناطق تحمیل کند، باید در دیالی حضور داشته باشد.

همچنین به گفته منابع عراقی، ​داعش در تلاش است تا از اختلافات فرقه‌ای و مذهبی در این منطقه برای دامن زدن به اختلافات سوء استفاده کند، در حالی که حملات این سازمان تروریستی و گزارش‌ها از تداوم نفوذ آنها در این کوه‌ها حاکی از ضعف هماهنگی امنیتی بین بغداد و اربیل در این منطقه است.

به رغم‌ آنکه دولت عراق در دسامبر سال ۲۰۱۷ از آزادی تمامی مناطق اشغالی به دست تروریست‌های داعش خبر داده است، با این وجود، بقایای داعش در قالب هسته‌های کوچک در مناطق صعب‌العبور و عمدتا در استان‌های دیالی، الانبار، صلاح‌الدین و نینوی مخفی شده‌اند و هر از گاهی دست به عملیات تروریستی علیه نیروهای نظامی و مردم عادی می‌زنند.

م


آغاز عملیات بزرگ الحشد الشعبی در شرق عراق