مسکو: غرب برای انجام اقدامات تحریک آمیز بزرگ توطئه می‌کند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: این اقدامات ممکن است عواقب بسیار غم انگیزی برای امنیت منطقه‌ای و جهان داشته باشند.

او به تحویل تسلیحات به اوکراین توسط هواپیماهای ترابری نظامی بریتانیا در روزهای اخیر اشاره کرد و گفت که اوکراین کمک نظامی غرب را به عنوان “کارت سفید برای عملیات نظامی در دونباس” می‌داند.

دونباس، واقع در شرق اوکراین، تحت کنترل جدایی طلبان مورد حمایت روسیه است که نزدیک به هشت سال است که با نیروهای اوکراینی جنگیده اند، درگیری که بیش از 14000 کشته برجای گذاشته است.

کرملین: هشدارهای بایدن بی‌ثباتی را دامن می‌زند

کرملین نیز  اعلام کرد که هشدار جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در مورد پیامدهای فاجعه بار احتمالی برای روسیه کمکی به کاهش تنش‌های فزاینده بر سر اوکراین نخواهد کرد و حتی می تواند بی‌ثباتی بیشتر را ایجاد کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین این اظهارات را پس از آن بیان کرد که بایدن روز چهارشنبه پیش‌بینی کرد روسیه در قبال اوکراین دست به اقدامی خواهد زد و گفت که مسکو هزینه هنگفتی برای تهاجم گسترده خواهد پرداخت.

تجمع نظامی روسیه در نزدیکی اوکراین و لفاظی‌های تهدیدآمیز غرب این نگرانی را ایجاد کرده است که مسکو ممکن است از نیروی نظامی برای جلوگیری از نزدیک‌تر شدن اوکراین به غرب و ناتو استفاده کند. مسکو به شدت چنین طرح‌هایی را رد می‌کند، اما تهدید کرده است که اگر غرب مجموعه‌ای از خواسته‌های امنیتی این کشور را جدی نگیرد، از جمله پایان دادن به گسترش ناتو به شرق، پاسخ نظامی-فنی نامشخصی خواهد داد.

پسکوف در پاسخ به سوالی درباره اظهارات بایدن گفت روسیه حداقل یک ماه است که هشدارهای مشابهی دریافت کرده است. وی گفت: ما معتقدیم که آنها به هیچ وجه به کاهش تنش که اکنون در اروپا به وجود آمده کمک نمی‌کنند و علاوه بر این، می‌توانند به بی ثباتی اوضاع منجر شوند.

پسکوف همچنین گفت که مسکو بیم آن دارد که تهدیدهای تحریمی آمریکا، کییف را جسورتر کند تا درگیری هشت ساله با جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین را با زور حل کند.

مسکو: غرب برای انجام اقدامات تحریک آمیز بزرگ توطئه می‌کند