بزرگترین کابوس «بن سلمان» مخالفت شاهزادگان آل سعود با اوست

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان-  منابع دیپلماتیک حدس می‌زنند رژیم آل‌سعود شاهد تحرکاتی علیه «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان باشد که او را از رسیدن به تخت پادشاهی منع می‌کند.

در همین راستا «میدل ایست آی» در گزارشی به قلم «مضاوی الرشید» مخالف سرشناس عربستانی نوشت: اپوزیسیون سلطنتی سعودی ممکن است مانع از به دست گرفتن تاج و تخت از سوی بن سلمان شود. سعودی‌ها در پایان سال ۲۰۲۱ با هیاهو در بیایان جشن گرفتند، اما از پادشاهشان خبری نبود. ملک سلمان بن عبدالعزیر پادشاه غایبی شده است که در شهر تازه ساخت «نئوم» مستقر شده و حتی در مهمترین رویداد‌های عربستان نیز شرکت نمی‌کند. با نزدیک شدن به هفتمین سالگرد تاج‌گذاری او گمانه‌زنی‌ها درخصوص حضور او در این جشن شدت گرفته است.

آنچه به نظر می‌رسد این است که او از سلطنت کنار نمی‌کشد و همچنان یک پادشاه غایب خواهد بود، اما همه امور مربوط به کشور بدست محمد بن سلمان خواهد بود تا اینکه پادشاه این کشور از دنیا برود و ولیعهد به طور رسمی پادشاه شود.

وقتی بن سلمان در حذف رقبای خود و ولیعهد پیشین خشن رفتار کرد دیگر مشخص نیست برای رسیدن به سلطنت از حمایت داخل در خاندان سعود برخوردار باشد یا نه. بزرگترین کابوس ولیعهد عربستان مخالفت‌های خاندان سعود با اوست.

اخیرا رسوایی‌هایی نیز برای بن سلمان پیش آمده و مشخص شد او شاهزادگان مخالف خود را مانند «محمد بن نایف» ولیعهد سابق سعودی و برخی از پسران «ملک عبدالله» پادشاه پیشین عربستان شکنجه کرده به طوری که بن نایف را از مچ پاهایش آویزان کرده‌اند و او توانایی راه رفتن بدون عصا را از دست داده است.

واضح است که محمد بن سلمان می‌خواهد بن نایف بمیرد، اما این بزرگترین مشکل او را حل نمی‌کند، زیرا اعضای خانواده سلطنتی از اینکه از سال ۲۰۱۵ به حاشیه رانده شده اند کاملا ناراضی هستند. همه آن‌ها در حال حاضر از ترس جان خود ساکت هستند، اما این سکوت چقدر طول خواهید کشید؟! بر اساس عقیده نویسنده گزارش میدل ایست آی بعید به نظر می‌رسد که شاهزادگان سعودی بی عرضه علیه بن سلمان قیام کنند، اما نمی‌شود آشفتگی‌هایی که برای مدتی طولانی سلطنت بن سلمان را تحت شعاع قرار می‌دهند را نادیده گرفت.

برای عربستان و سیستم سلطنتی آن شکنجه زندانی‌های عقیدتی و شهروندان عادی امری طبیعی محسوب می‌شود، اما شکنجه شاهزادگان و ایجاد اختلاف در خاندان سلطنتی چیزی نیست که آل سعود به راحتی با آن کنار بیایند. دور شدن شاهزادگان سعودی از قدرت باعث شده آنان قدرت آغاز یک کودتا علیه بن سلمان را نداشته باشند، اما دسیسه‌های کاخ ممکن است گزینه‌ای برای خلاص شدن آن‌ها از دست یک شاهزاده جوان و متکبر باشد. این اتفاق بیافتد شاهزادگان رقیب بن سلمان یک ارتش از وهابی‌های عصبانی در اختیار دارند که به دلیل از دست رفتن حکومت صد ساله خود عصبانی هستند.

وهابی‌های متعصب حتی نمی‌توانند بر جوانان عربستان که با کمبود شغل و فرصت‌های اقتصادی، تورم بالا، مالیات‌های بیشتر و مشکلات مالی روبرو هستند، تاثیر بگذارند و زمانی که جوانان عربستان حس کنند در سلطنت جدید جایی ندارند دوباره به سراغ عقاید تند وهابی‌ها بروند.

محمد بن سلمان ممکن است به زودی موفق شود پادشاه آینده شود، اما این امر بدون چالش‌های جدی رخ نخواهد داد. نحوه مدیریت افرادی که او آن‌ها را تحقیر و تحریک کرده است تعیین می‌کند که او با چه مشکلاتی در دوره خود روبرو خواهد شد.

بزرگترین کابوس «بن سلمان» مخالفت شاهزادگان آل سعود با اوست