فعالیت کمیته سفرهای دریایی با محوریت‌ ایمنی آبراه و شناور‌/هدفگذاری افزایش ظرفیت ناوگان مسافری

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردى‌، حسین عباس‌نژاد‌ اظهار داشت:‌ سازمان بنادر و دریانوردى‌ از نیمه دوم سال جاری به منظور ارتقاء ایمنی سفرهای دریایی و گردشگری دریایی در تعطیلات دهه مبارک فجر و نوروز 1401 تمهیدات لازم را اتخاذ کرده است.

وی ادامه داد:‌ با تشکیل کمیته سفرهای دریایی و برگزاری جلسات متعدد با مجموعه هاى دخیل در اجرای طرح تسهیل و ایمنی سفرهای دریایی نوروز به منظور هماهنگی و آمادگی حداکثری در پایانه‌های مسافری و اسکله‌های گردشگری سواحل شمالی و جنوبی کشور در راستاى ثبت سفرهای دریایى و بدون سانحه گام بر مى‌داریم.

سرپرست معاونت دریایى سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: کمیته سفرهای دریایی در سه بخش تأمین ایمنی آبراه، تأمین ایمنی شناور و تأمین ایمنی بندر فعالیت‌های اجرایی خود را آغاز کرده و مقامات بندری و افسران کنترل و بازرسی نظارت‌ها را انجام ‌می‌دهند.

انجام تمهیدات لازم به منظور افزایش ظرفیت مسافری

عباس‌نژاد نظارت‌های مستمر و ممیزی اماکن و بنادر، بازرسی شناورها قبل از شروع سفرهای دریایى نوروزی و انجام تمهیدات لازم به منظور افزایش ظرفیت مسافری از فعالیت‌های عمده این کمیته در راستای آماده‌سازی برای جابه‌جایی ایمن و مطلوب مسافران دریایی در ایام نوروز است.

بازرسی‌ متمرکز از شناورهای مسافری

وی با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی لازم برای کنترل مسیرهای تردد، اسکله‌ها، پایانه‌ها و ترمینال‌های مسافری برای ایام نوروز انجام شده و یا در حال انجام است، گفت: با توجه به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی کشور مسئولیت حفظ جان افراد در دریا و ایمنی تردد شناور‌ها را طبق مقررات ملی و بین‌المللی برعهده دارد از ابتدای دی ماه سال جاری، بازرسی‌های متمرکز از شناورهای مسافری انجام شده تا اشکالات فنی رفع شود و در ایام نوروز ترددها بدون هیچ نقصی صورت گیرد، ضمن آنکه کنترل ایمنی شناورها نیز در حال انجام است.

هیچ شناوری بدون تأییدیه ایمنی نمی‌تواند تردد کند

سرپرست معاونت دریایى سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: هیچ شناوری بدون تأییدیه ایمنی نمی‌تواند تردد کند و همه اقدامات لازم در راستای آماده‌سازی هرچه بیشتر شناورها براى تردد‌های سنگین در ایام نوروز در حال انجام است.

عباس‌نژاد با اشاره به اینکه تعداد شناورهای درگیر در طرح ایمنی سفرهای دریایی حدود ٥٠ شناور و با حدود ٧٠٠٠ صندلى است، اظهار داشت: در دو سال گذشته سفرهاى دریایی به علت شیوع ویروس کرونا همانند سایر شقوق حمل و نقل تحت الشعاع قرار گرفت و محدودیت های کرونایی اعلام شده از سوی ستاد ملى مقابله با کرونا، در پایانه های مسافری و اسکله های گردشگری اعمال شد.

وی افزود: با توجه به احتمال اتمام واکسیناسیون هموطنان تا پایان سال جارى، انتظار می رود در نوروز ١٤٠١ عده ای زیادی از هموطنان به جهت استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل موجود در مناطق ساحلی قصد سفر به این مناطق را داشته باشند.

سرپرست معاونت دریایى سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه پایش و غربالگری سلامت مسافران و خدمه شناورهای مسافری در تمامى مبادی حرکتى مدنظر قرار مى گیرد، عنوان کرد: توزیع اقلام بهداشتی و خودمحافظتی بین مسافران و عوامل مستقر در پایانه های مسافری و گردشگری از دیگر پروتکل‌هایی است که همواره از سوی سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده است.

عباس‌نژاد با بیان اینکه همه دستورالعمل های صادره از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا به بنادر مسافری و شرکت‌های مسئول ابلاغ شده است و بر حسن اجرای آنها نظارت می شود، گفت: اتصال به سامانه ماسک از دیگر اقدامات مهم این سازمان است به گونه‌ای که سامانه یکپارچه فروش بلیت از سال گذشته به سامانه ماسک وزارت بهداشت متصل شد و در ٢ مرحله (زمان خرید بلیت و سوار شدن مسافران به شناوران) وضعیت تست مسافران بررسی مى شود و امکان تهیه بلیت و سوار شدن به شناوران برای مسافرانی با تست کووید۱۹ مثبت، مقدور نخواهد بود.

وی ادامه داد: به منظور اجرای طرح مدیریت و کنترل هوشمند کرونا، بستر لازم از سوی شرکت‌های فروش بلیت جهت اتصال به سامانه امید (سکوی مدیریت هوشمند بیماری کرونا) انجام شده و به محض ایجاد دسترسى، اقدامات لازم انجام خواهد شد.

طرح تسهیل سفرهای دریایى نوروز ١٤٠١ منوط به تصویب ستاد ملى مقابله با کرونا

سرپرست معاونت دریایى سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه طرح تسهیل سفرهای دریایى در نوروز ١٤٠١ منوط به تصویب و ابلاغ ستاد ملى کرونا است، اظهار داشت: در صورت برقراری مسافرت های دریایی، ضرورت دارد مسافران نوروزی صرفا از بنادر و شناورهای مجاز و تحت نظر سازمان بنادر و دریانوردی برای سفر دریایی خود استفاده کنند و برای مسافرت‌های دریایی از محل‌هایی که غیرمجاز است یا از شناورهای غیرمجاز ‌استفاده نکنند تا در ایام نوروز دچار مشکل نشوند.

عباس‌نژاد افزود: در عین حال هماهنگی لازم با مسئولان کشوری و استانی در حال انجام است تا مردم از مبادی مجاز مورد نظر سازمان بنادر و دریانوردی تردد کنند.

تماس با شماره تلفن ١٥٥٠ در صورت بروز هرگونه سانحه

سرپرست معاونت دریایى سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: مسافران هنگام سفر حتما از تجهیزات ایمنی دریانوردی نظیر جلیقه نجات استفاده کنند تا در نوروز پیش رو سفرها بدون حادثه انجام شود؛ در صورت بروز هر گونه سانحه دریایی، شماره تلفن ١٥٥٠ در استان‌های ساحلی کشور بدون نیاز به گرفتن پیش شماره به مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی وصل می شود.

انتهای پیام/


https://dailybulletin.ir/23/01/2022/%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%da%a9%d9%85%db%8c%d8%aa%d9%87-%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%db%8c%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%ad%d9%88%d8%b1%db%8c%d8%aa%e2%80%8c/