آخرین اخبار سیل استان کرمان| طغیان رودخانه‌های منطقه/ ۷۵ روستای ریگان در محاصره سیلاب/ تخلیه اضطراری روستاها

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، از اوایل هفته جاری و با ورود سامانه بارشی جدید به استان کرمان شاهد بسته شدن راه و محورهای مواصلاتی زیادی در استان کرمان به‌ویژه راه‌های روستایی در جنوب و شرق استان کرمان بودیم؛ تعداد زیادی از روستاهای استان در محاصره سیلاب قرار گرفتند و ورود سیلاب به شهرها، روستاها و منازل مردم باعث تخلیه برخی از این مناطق و اسکان اضطراری مردم در مکان‌های امن شد و همه اینها در شرایطی بود که استان کرمان هنوز تحت تأثیر تبعات سیل دو هفته قبل قرار داشت.

کنار همه این اتفاقات و حوادث، جان باختن سه نفر در سیل استان کرمان حادثه تلخی ـ که به‌گفته مسئولان بر اثر عدم توجه به هشدارها رخ داد ـ بود، سه نفری که دو نفر از آنها کودک بودند.

استاندار کرمان: تلاش برای بازگشایی راه 130 روستا ادامه دارد

علی زینی‌وند صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استان کرمان در شرایطی که هنوز تحت تأثیر تبعات سیل دو هفته قبل قرار داشت بارش‌های جدید از اوایل این هفته در استان آغاز شد اظهار داشت: سیل اخیر جنوب استان را در بر گرفت، در خیلی از مناطق رودخانه‌ها طغیان کردند‌.

وی با اشاره به اینکه بارندگی‌ها در استان همچنان ادامه دارد گفت: در شهرستان‌ رودبار جنوب و در زهکلوت دستور تخلیه روستاهای کنار رودخانه صادر شده است.

استاندار کرمان با تأکید بر اینکه نیروهای امدادی از لحظات اولیه بروز سیل در صحنه و در منطقه هستند گفت: با وجود تمام تلاش‌ها، احتمال بروز خسارت‌های جدید بر اثر بارندگی‌های پیشِ‌رو دور از انتظار نیست.

وی با ابراز اینکه به‌دلیل شرایط باتلاقی و کوهستانی بودن منطقه و تداوم بارندگی‌ها هنوز راه دسترسی به 130 روستای استان باز نشده است اضافه کرد: تلاش برای بازگشایی مسیرها و دسترسی به روستاها ادامه دارد.

زینی‌وند با اعلام قطعی آب در 30 روستا گفت: نیروهای امدادی، جهادی، بسیج، هلال احمر، راهداری و نیروهای مردمی و همه دستگاه‌ها در صحنه هستند و امدادرسانی از هر طریق در حال انجام است.

وی با تصریح به اینکه اسکان موقت سیل‌زدگان انجام شده و مواد خوراکی به اکثر مناطق رسیده است افزود: همه فرمانداران در صحنه هستند و بنده نیز امروز عازم مناطق سیل‌زده می‌شوم تا در صحنه مدیریت بحران را دنبال کنم.

امدادرسانی با اولویت حفظ جان و مسکن مردم در مناطق سیل‌زده استان کرمان انجام می‌شود

مجید سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان راجع به آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده استان کرمان اظهار داشت: از ساعات اولیه روز قبل تیم‌های امدادی و اکیپ‌های عملیاتی ما در نقاط مختلف استان و مناطق متأثر از سیل حضور داشته و مشغول کار هستند.

وی با بیان “در استان کرمان هیچ جایی را نداریم که در شرایط اضطرار باشد و نیروهای امدادی خود را به آنجا نرسانده باشند” گفت: حتی روز قبل فرماندار رودبار جنوب با پای پیاده از داخل گل‌ولای با نیروهای جهادی و بسیجی خود را به روستای کروچان که حجم سیلاب‌ها در آنجا بیشتر از دیگر مناطق بود، رسانده بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان افزود: مسیرهای سخت دسترسی، صعب‌العبور و باتلاقی بودن محورها شرایط را برای ما سخت کرده است با وجود این توانستیم خسارت‌ها و آسیب‌های سیلاب را با توجه به اقدامات و تمهیداتی که از قبل انجام داده بودیم به حداقل برسانیم.

وی حجم بسیار بالای بارش‌ها، شدت سیلاب‌ها و روان‌آبها به‌ویژه آنهایی را که از مناطق بالادست و با شدت بالا جاری می‌شوند یادآور شد و گفت: از طرف دیگر دخل و تصرف در طبیعت از جمله تجاوز به حریم رودخانه‌ها و ساخت‌وساز و کشت و زرع در این محل‌ها کار ما را سخت کرده است.

سعیدی بیان کرد: با وجود این، با حداکثر توان و ظرفیت با اولویت حفظ جان و مسکن مردم در حال کار هستیم و اولویت ما با توجه به بارش‌ها و گزارش‌ها شهر رودبار است که روان‌آبهایی که از بالادست جاری می‌شود ممکن است کار را سخت کند.

وی با تصریح به “در این مناطق هشدارهای لازم به مردم به‌ویژه کسانی که منازل آنها در حاشیه رودخانه‌ها است داده شده است” گفت: در معابر و کوچه‌ها خاکریزی انجام شده و تلاش شده است خسارات و آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان با اشاره به عدم توجه به هشدارها از سوی برخی از افراد گفت: از هم‌استانی‌های عزیز درخواست داریم به هشدارهای داده‌شده توجه کنند و از تردد غیرضرور در جاده‌ها، مناطق سیلابی و ورود به آبنماهایی که از آنها سیلاب عبور می‌کند خودداری کنند و هشدارها را جدی بگیرند.

وی بیان کرد: یک نفر در شهرستان قلعه‌گنج به‌دلیل عدم توجه به هشدارها و دو کودک در شهرستان ریگان و منطقه‌ای که بارش نداشتیم به‌دلیل بی‌احتیاطی و نزدیک شدن به منطقه سیلابی جان خود را از دست دادند.

سعیدی افزود: در زمان حاضر با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شهرستان ریگان، رودبار جنوب و غرب و جنوب غرب استان در آماده‌باش هستیم تا بتوانیم در کمترین زمان ممکن اقدامات لازم را انجام دهیم.

مسیر 50 روستا در مناطق کوهستانی ریگان مسدود است

وی با اعلام اینکه شدت بارش‌ها در سطح استان باعث شده است که سطح دو آب‌نمای وکیل‌آباد و حاجی‌آباد به‌سمت سیرجان بالا بیاید و مسئولان استان این دو مسیر را به‌سبب امنیت جان مسافران و شهروندان مسدود کرده‌اند ادامه داد: در زمان حاضر وضعیت ریگان بحرانی نیست گرچه تا این لحظه سیلاب‌ها به‌سمت روستاهای پایین‌دستی سد روان شده‌اند اما هنوز هیچ مشکل خاص و نگران‌کننده‌ای وجود ندارد.

وی با توجه به سیلابی شدن رودخانه‌ها و طغیان مسیل‌ها ابراز کرد: محور عنبرآباد ـ توکل‌آباد، زهکلوت ایرانشهر، منوجان هشت‌بندی، رودبار ـ مظفرآباد، رودبار ـ آبسردوئیه و رودبار جنوب ـ مظفرآباد مسدود شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان از بسته شدن راه 30 روستا به‌دلیل طغیان رودخانه تجدانو خبر داد و گفت: تلاش برای بازگشایی راه‌ها ادامه دارد اما از مردم می‌خواهیم به هیچ عنوان تا فروکش کردن سیل به رودخانه‌ها نزدیک نشوند.

وی با تأکید به اینکه در رودبار جنوب و زهکلوت همچنان وضعیت در حالت اضطرار است، اضافه کرد: در سطح شهر رودبار مسئولان از چند روز گذشته در حال مقاوم‌سازی هستند اما متأسفانه در جازموریان مردم کشت و زرع انجام داده‌اند که در این  شرایط برای آن‌ها مشکلات ایجاد شده است.

وی در ارتباط با مسدود بودن تعدادی از راه‌های روستایی ریگان گفت: در زمان حاضر راه  50 روستای کوهستانی ریگان به‌علت بارش‌ها  مسدود است و به آنها دسترسی نیست اما وضعیت در زمان حاضر نرمال است.

وی با تذکر اینکه بارندگی در جنوب کرمان ادامه دارد و احتمال بالا آمدن آب در رودخانه‌ها و آب‌نماها جدی است از مسئولان محلی خواست با تمام امکانات از ورود سیل به روستاها و مناطق مسکونی جلوگیری کنند.

140نفر نیروی امدادی با تمام تجهیزات لجستیکی و امکانات امدادی در منطقه حضور دارند

رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با اشاره به اینکه امدادرسانی به مردم سیل‌زده در نقاط مختلف استان کرمان ادامه دارد اظهار داشت: در این دو روز در 10 شهرستان استان کرمان به‌ویژه در شهرستان‌های قلعه‌گنج، رودبار جنوب، منوجان، کهنوج و عنبرآباد امدادرسانی به سیل‌زدگان را داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه اسکان اضطراری سیل‌زدگان توسط نیروهای جمعیت هلال احمر استان کرمان در این مناطق انجام شده است گفت: کنار اسکان سیل‌زدگان، توزیع اقلام زیستی و معیشتی و رهاسازی خودروهای گرفتار در سیلاب را نیز داشتیم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با اعلام “امشب و فرداشب نیز امدادرسانی به سیل‌زدگان در جنوب استان کرمان ادامه دارد” گفت: به‌دنبال بارندگی‌ها در مناطق بالادست روستایی شهرستان ریگان و قلعه‌گنج متأسفانه سه نفر در این سیلاب‌ها جان خود را از دست دادند که جسد دو نفر از آنها پیدا و تحویل خانواده‌های آنها شده است.

وی با بیان “در زمان حاضر قریب 140 نیروی امدادی در قالب 35 تیم امدادی با تمام تجهیزات لجستیکی و امکانات امدادی در منطقه حضور دارند” افزود: در زمان حاضر امدادرسانی ما در این مناطق زمینی است و امیدواریم با مساعد شدن وضعیت آب‌وهوایی امدادرسانی هوایی به سیل‌زدگان با جدیت دنبال شود.

استاندار کرمان: تلاش برای بازگشایی راه 130 روستای استان کرمان ادامه دارد/ دستور تخلیه روستاهای کنار رودخانه
امدادرسانی با اولویت حفظ جان و مسکن مردم در مناطق سیل‌زده استان کرمان انجام می‌شود
جسد مرد 35ساله غرق‌شده در سیل جنوب استان کرمان پیدا شد

75 روستای ریگان در محاصره سیلاب/ محور ریگان ایرانشهر همچنان مسدود است

امین باقری فرماندار ریگان نیز با اعلام اینکه سیلاب شدید در روستاهای ریگان خسارات زیادی وارد کرده و محور ریگان ـ ایرانشهر همچنان مسدود است اضافه کرد: صدها رأس دام در مناطق عشایری تلف شده است که به‌دلیل تخریب راه‌ها امکان امدادرسانی به این روستاها وجود ندارد.

وی با ابراز اینکه از شش نیروی راهداری و برق که دو روز پیش برای کمک به منطقه هلیل و کوهشاه رفته بودند هنوز هیچ اطلاعی در دسترس نیست گفت: تلاش برای یافتن آنها ادامه دارد.

فرماندار ریگان وضعیت این شهرستان را بحرانی دانست و افزود: بارش باران در این شهرستان آغاز شده است که این امر امدادرسانی را مختل کرده است و آب، برق و تلفن مناطق کوهستانی شهرستان قطع است و هیچ اطلاعی از این مناطق نداریم.

وی از شدت طغیان رودخانه‌های گزبهمن و پاسرخ ریگان خبر داد و گفت: شدت باران در مناطق کوهستانی زیاد است و تمام نیروهای امدادی ریگان در حالت آماده‌باش قرار دارند.

باقری با بیان اینکه به‌دلیل صعب‌العبور بودن مسیرهای کوهستانی از روستاییان و عشایر این مناطق اطلاعی در دست نیست خاطرنشان کرد: خواستار امدادرسانی هوایی به سیل‌زدگان ریگانی هستیم.

احتمال ورود سیل به شهر رودبار؛ دستور تخلیه منازل حاشیه رودخانه‌ها داده شد

علی پرورش فرماندار شهرستان رودبار جنوب نیز درباره آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده شهرستان رودبار اعلام کرد: تخلیه کامل مردم روستایی کروچان و اسکان موقت در روستای دیگر به کمک نیروهای امدادی انجام شده است.

وی تصریح کرد: امدادرسانی کامل به مردم روستای کروچان توسط نیروهای مردمی و جمعیت هلال احمر نیز انجام شده است و مواد غذایی، غذای گرم، مواد اولیه و هر چیزی که لازم بود در اختیار مردم این روستا قرار گرفته است.

فرماندار رودبار جنوب با بیان اینکه مسیر راه روستایی کروچان کاملاً تخریب شده است، عنوان کرد: از یک جاده جایگزین برای عبور و مرور استفاده می‌شود که تردد از این مسیر فقط با ماشین‌های کمک‌دار ممکن است.

وی بیان کرد: با توجه به شدت بارندگی‌ها، رودخانه‌های بالادست شهر رودبار جنوب کاملاً آبگیری شدند و برای شهر نگرانی ایجاد کردند که خدای نکرده سیل وارد شهر شود.

پرورش با ابراز “دستور تخلیه منازل مردم حاشیه رودخانه‌ها را دادیم”، گفت: به مردم و ساکنان روستاهایی که در معرض سیل هستند دستور دادیم هرچه سریع‌تر منازل خود را تخلیه کنند.

وی اظهار داشت: در زمان حاضر با تجهیزات کامل در آماده‌باش هستیم و تمامی گروه‌های امداد و نجات در سطح شهر مستقر هستند تا خدای نکرده شاهد خسارات ناشی از سیل نباشیم.

فرماندار شهرستان رودبار گفت: به‌علت طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیلاب 120 خانوار تخلیه‌شده روستای کروچان رودبار به‌طور کامل در نقطه امنی اسکان داده شدند و امدادرسانی به این روستاییان از جمله چادر، پتو، مواد خوراکی و آب معدنی انجام شده است.

وی با ابراز نگرانی از طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیلاب از بالادست به‌سمت شهر رودبار گفت: بیشتر اهالی محلات در معرض سیل این شهر تخلیه و در مدارس بوعلی و امام اسکان داده شدند.

پرورش از مسئولان و شهرستان‌های همسایه رودبار خواست در صورت ورود سیلاب به این شهر از در اختیار قرار دادن ماشین‌آلات سنگین راهداری دریغ نکنند و افزود: از مردم نیز می‌خواهیم که از نزدیک شدن به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند تا خود و دیگران را به مخاطره نیندازند.

محور ترانزیتی ریگان ـ ایرانشهر به‌دلیل طغیان رودخانه و شکستگی پل توکل‌آباد مسدود است

احسان عراقی‌زاده سرپرست اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان نیز اعلام کرد: امروز 28 دی‌ماه، محور ترانزیتی ریگان ـ ایرانشهر در استان کرمان به‌دلیل طغیان رودخانه و شکستگی پل توکل‌آباد مسدود است، لذا از رانندگان درخواست می‌شود تا اطلاع ثانوی از تردد در این مسیر خودداری کنند.

وی افزود: راهداران در تلاش هستند پس از توقف بارندگی‌ها نسبت به ایجاد راه کنارگذر یا نصب پل متحرک اقدام و مسیر را برای تردد مسافران باز کنند.

اعلام تعطیلی برخی از مدارس استان کرمان

مهران باهری رئیس اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان از تعطیلی آموزش حضوری برخی از مدارس استان در روز سه‌شنبه 28 دی ماه 1400 خبر داد و اظهار داشت: آموزش حضوری در تمامی مدارس و دوره‌های تحصیلی 7 شهرستان جنوبی شامل شهرستان‌های جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، رودبار، فاریاب، منوجان و قلعه‌گنج در سطح شهر و روستا تعطیل است و آموزش از طریق فضای مجازی و شبکه شاد پیگیری می‌شود.

وی افزود: مدارس بخش لاله‌زار و دهستان شیرینک گلزار از توابع شهرستان بردسیر با توجه به بارش برف و یخ‌زدگی امروز سه‌شنبه 28 دی 1400 تعطیل است.

باهری بیان کرد: آموزش حضوری در مدارس دوره ابتدایی و دوره متوسطه اول شهرستان رابر هم تعطیل و آموزش از طریق فضای مجازی و شبکه شاد پیگیری خواهد شد.

رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: آموزش حضوری در  مدارس دوره ابتدایی و متوسطه اول شهرستان راور هم به علت بارش شدید باران و آب گرفتگی معابر تعطیل اعلام شده و آموزش از طریق فضای مجازی پیگیری می‌شود.

511/ش+

آخرین اخبار سیل استان کرمان| طغیان رودخانه‌های منطقه/ ۷۵ روستای ریگان در محاصره سیلاب/ تخلیه اضطراری روستاها