اوقات فراغت و غنی‌سازی آن نقش کلیدی در رفع محرومیت دارد

خبرگزاری ایسنا

دکتر مرتضی رجوعی در نشست خبری دومین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی نیمه مجازی اوقات فراغت که در دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) برگزار شد، اظهار کرد: اولین دوره این همایش در بهمن‌ ماه ۹۹ با مشارکت بیش از ۳۰ مرکز دانشگاهی کشور با موفقیت برگزار شد و بر آن شدیم که بار دیگر این همایش را با وسعت بیشتری برگزار کنیم. در همین رابطه دومین همایش به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد. 

وی افزود: همانطور که انتظار داشتیم این همایش با استقبال گسترده مراکز علمی دانشگاهی کشور مواجه شد. ۱۲۱ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که ۸۵ مقاله به صورت پوستر ۲۶ مقاله به صورت سخنرانی در ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه به صورت نیمه مجازی ارائه خواهد شد. 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: بخشی از سیاست‌های کلان تولیت آستان قدس رضوی مربوط به سیاست‌های علمی و فرهنگی است. مشخصا در اصل ۱۷ توسعه فعالیت‌های علمی و فرهنگی متناسب با خواسته دستگاه‌ها بر عهده آستان قدس گذاشته شده است.

رجوعی ادامه داد: ۲ اصل کلیدی در سیاست‌های آستان قدس رضوی وجود دارد؛ یکی اصل ۱/۱۷ که باعث اعتلای گفتمان فرهنگ و اندیشه اسلامی رضوی و انسجام‌بخشی و جهت‌دهی به فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آستان قدس می‌شود. دومین اصل هم هم حمایت، تسهیل و ارتقای دانش‌پایه و نوآوری‌های نرم و هویت‌ساز را مطالبه می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: اوقات فراغت به عنوان یکی از ارکان سبک زندگی اسلامی شناخته می‌شود. اگر بتوانیم از لحاظ محتوایی و ساختاری اوقات فراغت را مبتنی بر آموزه‌های دینی غنی کنیم، توانسته‌ایم در مسیر زندگی اسلامی حرکت کنیم. 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در خصوص دومین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی اوقات فراغت تشریح کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم جهت اهداف و محورهای همایش توسط گروه علوم ورزشی دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) با مشارکت ۲ دانشگاه هنر تهران و رازی کرمانشاه صورت گرفت. با حضور بیش از ۸۰ عضو هیات علمی از ۳۱ دانشگاه از سراسر کشور، شورای سیاست‌گذاری و کمیته علمی همایش تشکیل شد. دومین همایش ملی و اولین همایش بین‌المللی اوقات فراغت سه رکن اصلی دارد که عبارتند از محرومیت‌زدایی، توسعه ورزش تربیتی و سبک زندگی سالم.

رجوعی گفت: توسعه ورزش منجر به مشارکت فعال شهروندان می‌شود. همچنین درگیر شدن افراد ساکن در مناطق محروم با برنامه‌های اوقات فراغت موجب توسعه اقتصادی و رفع محرومیت خواهد شد.

وی اضافه کرد: توجه به عدالت در توزیع منابع مرتبط با ورزش، جلوگیری از محرومیت و فقر ورزشی را به دنبال دارد. بر همین اساس اعتقاد داریم اوقات فراغت و غنی‌سازی آن می‌تواند نقش کلیدی در رفع محرومیت ایفا کند. از طرف دیگر باید گفت که توسعه ورزش تربیتی در قالب خانواده و نهادهای رسمی آموزشی منجر به سلامت جسمی و روانی افراد شود که نشان از نقش مهم ورزش در ارتقای تعلیم و تربیت دارد. 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: زیارت در مفهوم اوقات فراغت طبقه‌بندی نمی‌شود. در سیاست‌های ابلاغی تولیت آستان قدس تاکید بر مفهوم زیارت جایگاه بالایی دارد. در همایش دوم هدف از مشارکت موسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی این است که درآمدهای حاصل از آن در حاشیه شهر مشهد هزینه شود تا بتوان به محرومیت‌زدایی و توسعه ورزش تربیتی کمک کرد؛ همانطور که عواید حاصل از همایش اول به آسایشگاه معلولین شهید بهشتی اختصاص پیدا کرد.

رجوعی ادامه داد: مبنای حرکت در راستای اوقات فراغت در دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) اقتصاد فرهنگ است و یکی از ارکان آن هم اوقات فراغت است که نحوه گذراندن آن درآمدهای اقتصادی در پی دارد و مبنایی برای انتقال ارزش‌های دینی و انقلابی به شمار می‌رود. معمولا همایش‌های کاربردی برای دانشگاه‌ها و حوزه ورزش دو دستاورد کلیدی یعنی تولید محتوای علمی و شبکه‌سازی دارد.

 

https://dailybulletin.ir/14/05/2022/%d8%a7%d9%88%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%ba%d8%aa-%d9%88-%d8%ba%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%a2%d9%86-%d9%86%d9%82%d8%b4-%da%a9%d9%84%db%8c%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1/